Spis treści
Uprawy

Pasza dla świń – podstawa zysków z hodowli trzody chlewnej

Właściwy dobór paszy to warunek opłacalności hodowli trzody chlewnej. Po pierwsze, pasza dla świń może stanowić ponad 70% kosztów produkcji [1]. Po drugie, jej odpowiedni skład ma decydujący wpływ na wysokość produkcji. W poniższym artykule kilka wskazówek, jak podnieść zyski z hodowli świń za pomocą optymalizacji podawania i składu paszy.

Pasza dla świń podawana na mokro jako sposób na obniżenie kosztów

Miejscem optymalizacji kosztów w hodowli trzody chlewnej jest sposób podawania paszy dla świń. Alternatywą dla dominującego w Polsce podawania paszy w postaci suchej jest podawanie na mokro.

Jednym z podstawowych argumentów na rzecz paszy dla świń podawanej na mokro jest jej niższy koszt. Taki sposób podawania umożliwia bowiem szerokie wykorzystanie produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, takich jak serwatka, wywar gorzelniany, makuch rzepakowy, młóto browarniane, wysłodki buraczane, drożdże piwne, pulpa ziemniaczana, a także odpadków żywności takich jak pieczywo, wyroby cukiernicze czy makarony [2, 7, 8]. Dzięki temu koszt końcowy płynnej paszy dla świń może być niższy o kilkaset złotych za tonę w przeliczeniu na 88% suchej masy [7, 8].

Poza obniżeniem kosztów hodowli świń taki sposób podawania paszy ma także inne zalety. Należą do nich łatwość stosowania dodatków paszowych i żywienia fazowego, a także poprawa jakości powietrza poprzez redukcję zapylenia [9].

Pasza dla świń podawana na sucho też może być tańsza

W przypadku suchych pasz dla świń, opartych głównie na mieszankach zbożowych, warto częściowo zastąpić drogą pszenicę czy jęczmień dużo tańszym żytem. Warunkiem jest jednak użycie żyta znanego pochodzenia, z nowoczesnych odmian hybrydowych. Można wtedy uzyskać współczynnik FCR niemal tak samo dobry jak w paszy wzorcowej, przy znacznie obniżonym koszcie [10].

Specjalistyczna pasza dla świń, czyli metoda na wyższą produkcję

Na finalny zysk z hodowli świń wpływają nie tylko koszty, ale i wysokość produkcji. Ta z kolei w dużej mierze zależy od właściwego użycia specjalistycznych pasz dla świń.

Najbardziej wymagające i zróżnicowane jest żywienie loch w różnych okresach fizjologicznych [3]:

  • W celu zwiększenia miotu, na kilka dni przed planowanym kryciem, lochom podajemy paszę dla świń wzbogaconą w energię [2].
  • Dla loch luźnych i we wczesnym okresie ciąży stosujemy standardową karmę dla trzody chlewnej.
  • W okresie laktacji warto zadbać o wzbogacenie paszy dla loch o tłuszcze nienasycone, poprzez suplementowanie paszy olejem sojowym lub rybnym, a także selenem i witaminą E [4]. Wpływa to pozytywnie na jakość mleka lochy, a co za tym idzie – na zdrowie i rozwój prosiąt.

Prosięta w początkowym okresie życia karmione są siarą i mlekiem maciory, ale już od pierwszych tygodni należy je dokarmiać treściwą paszą dla prosiąt o dużej strawności. Kluczowy jest dobór paszy dla prosiąt w momencie odsadzenia. Powinna ona w tym czasie być wzbogacana w mleko lub serwatkę [2].

Z kolei pasza dla knurów powinna zawierać wapń i fosfor, które są niezbędne dla wzmocnienia kośćca [2].

Niski współczynnik wykorzystania paszy (FCR) = wyższy zysk z hodowli świń

Metodą na lepszą zyskowność hodowli trzody chlewnej jest też utrzymywanie niskiego współczynnika wykorzystania paszy dla świń. Im wyższy jest bowiem FCR, tym dłuższy okres tuczu, niższa jakość tuczników i większe zużycie paszy dla świń na kilogram przyrostu [5]. Na parametr ten wpływa wiele czynników, a wśród nich warto szczególnie zwrócić uwagę na:

  • właściwe proporcje czynników odżywczych w paszy dla świń – białka, węglowodanów i tłuszczów. Przy dobrze zbilansowanych mieszankach paszowych można osiągnąć FCR znacznie poniżej 3, nawet rzędu 2,7. Natomiast używanie składników niskiej jakości lub nieznanego pochodzenia może skutkować wzrostem FCR do wartości powyżej 3, a nawet powyżej 3,1 [6];
  • podawanie paszy dla świń w formie granulatu zamiast sypkiej (wykorzystanie paszy efektywniejsze nawet o 10%) [5];
  • wzbogacanie paszy dla świń niewielką domieszką tłuszczu roślinnego (do 3%). Taka domieszka nie wpływa ujemnie na przetłuszczenie tuszy, a pomaga w przyswajaniu witamin i poprawia zawartość energetyczną paszy [5].

Więcej na temat hodowli świń:

Hodowla świń – dopłaty do dobrostanu zwierząt (i-rolnik.pl)

Hodowla świń a ASF – 3 korzystne zmiany w przepisach (i-rolnik.pl)

Źródła:

[1] https://www.topagrar.pl/articles/zywienie-swin/niski-fcr-od-czego-zalezy-wspolczynnik-wykorzystania-paszy-u-swin/

[2] https://www.zdrowazagroda.pl/jak-karmic-swinie/

[3] https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/30818-jak-obnizyc-koszty-paszy-dla-swin-wskazowki-i-strategie

[4] https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/22229-jak-poprawic-jakosc-siary-i-mleka-lochy-kluczem-odpowiednie-zywienie

[5] https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/hodowla-zwierzat/lepsze-wykorzystanie-paszy-to-wiekszy-zysk-z-chowu-swin/

[6] https://www.topagrar.pl/articles/zywienie-swin/niski-fcr-od-czego-zalezy-wspolczynnik-wykorzystania-paszy-u-swin/

[7] https://www.tygodnik-rolniczy.pl/zwierzeta/swinie/mokra-pasza-dla-swin-tansza-kilkaset-zlotych-na-tonie-2433679

[8]  https://agronomist.pl/artykuly/plynne-zywienie-recepta-na-problemy-producentow-trzody-chlewnej

[9] https://www.agrofakt.pl/zywienie-swin-na-mokro-czy-na-sucho/

[10] https://www.topagrar.pl/articles/zywienie-swin/niski-fcr-od-czego-zalezy-wspolczynnik-wykorzystania-paszy-u-swin/

16.10.2023