Spis treści
Uprawy

Groch siewny – zalety, wymagania i dopłaty dla rolników

Uprawa grochu jest atrakcyjna dla rolników z wielu powodów. Należy do nich m.in. fakt, że groch siewny został czasowo dopuszczony przez KE do uprawy na ugorach. Warte wspomnienia są także dopłata z WPR oraz korzystny wpływ na glebę. Myślisz o rozpoczęciu uprawy grochu siewnego? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Uprawa grochu – dlaczego warto?

Uprawa grochu siewnego przysparza rolnikom wiele korzyści. Należą do nich m.in. [2]:

  • możliwość zastosowania go w płodozmianie rzepaku i zbóż jako rośliny poprawiającej ich plonowanie dzięki wzbogaceniu gleby o azot, potas i fosfor;
  • krótki okres wegetacji, a tym samym łatwość użycia w płodozmianie;
  • niskie koszty nawożenia, jako że groch siewny nie wymaga nawożenia azotem;
  • fitosanitarny wpływ na glebę (działanie grzybobójcze);
  • poprawa struktury gleby dzięki silnie rozwiniętym korzeniom [3];
  • dopłata do roślin strączkowych w przypadku produkcji na ziarno do produkcji śruty.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że Komisja Europejska czasowo odstąpiła od części restrykcji związanych z normą GAEC 8 i koniecznością ugorowania 4% gruntów jako warunku otrzymania płatności bezpośrednich. Między innymi dopuszczono uprawianie na ugorach i obszarach nieprodukcyjnych roślin, które wiążą azot. Warunkiem jest ich uprawa bez środków ochrony roślin [4]. Oznacza to, że czasowo (i bez oprysków) groch można uprawiać nawet na ugorach!

Groch siewny – wymagania glebowe, cieplne i wodne

Groch może być uprawiany na terenie całej Polski, przy czym najlepiej się udaje w rejonach środkowo-zachodnich, na zasobnych w wapń glebach o pH 6,5-7,2. Odmiany grochu pastewnego mają niższe wymagania glebowe niż odmiany jadalne i barwnie kwitnące, stąd [1]:

  • barwnie kwitnące, wysokie odmiany pastewne grochu udają się nawet na kompleksie żytnim dobrym lub słabym oraz pszennym wadliwym;
  • biało i kolorowo kwitnące odmiany półkarłowe można uprawiać na kompleksie żytnim dobrym i bardzo dobrym;
  • biało kwitnącym karłowym odmianom grochu wystarczają kompleksy pszenne dobre lub bardzo dobre żytnie.

Nie ma sensu przeznaczanie pod groch siewny najlepszych gleb. Jego uprawa na zbyt dobrych glebach skutkuje bowiem nierównym dojrzewaniem nasion, przedłużeniem wegetacji roślin i niższym plonem [1].

Kiełkowanie grochu zaczyna się przy 2-3°C. Wrażliwość na mróz zaczyna się na etapie ok. 20 cm, kiedy to może przemarzać przy temperaturze -2,5°C [1].

Uprawa grochu nie wymaga dużych ilości wody. Wystarczy, jeśli ilość opadów wynosi 282 mm przy glebach lekkich, 250 mm w przypadku gleb średnich i 220 mm na ciężkich. Groch siewny jest najbardziej wrażliwy na brak wody w okresie od 20 dni przed kwitnieniem do 10 dni po kwitnieniu, kiedy to zapotrzebowanie wynosi 120-140 mm [1].

Warto też pamiętać, że nie należy umiejscawiać uprawy grochu na terenach zalewowych i tych o wysokim poziomie wód gruntowych (50-60 cm) [6].

Uprawa grochu na ziarno i dopłaty z WPR 2023-2027

Rolnikom, którzy produkują groch na ziarno, należy się roczna dopłata w wysokości ok. 204 euro na hektar uprawy grochu. Płatność ta została przewidziana w WPR 2023-2027 w interwencji I 5.13 „Wsparcie dochodów związane z produkcją do roślin strączkowych na ziarno”. Aby otrzymać dopłatę do uprawy grochu siewnego, należy spełniać następujące warunki [5]:

  • być rolnikiem aktywnym zawodowo;
  • posiadać gospodarstwo o powierzchni objętej płatnościami bezpośrednimi nie mniejszej niż 1 ha lub otrzymywać płatność bezpośrednią nie jest mniejszą niż 200 euro;
  • zadeklarować do wsparcia działkę rolną, która leży na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami i ma powierzchnię co najmniej 0,1 ha;
  • dokonać zbioru ziarna.

Dopłata do grochu nie należy się w przypadku uprawy grochu siewnego cukrowego i łuskowego, jako że jej celem jest wspieranie komponentów do produkcji śruty.

ubezpieczenia Generali Agro
Reklama

 

Źródła:

[1] https://www.rynek-rolny.pl/artykul/uprawa-grochu-siewnego-na-nasiona-na-zielona-mase-lub-w-siewie-mieszanym.html

[2] https://www.agrofakt.pl/uprawa-grochu-siewnego-oplacalnosc/

[3] https://www.kalendarzrolnikow.pl/1868/kalkulacje-rolnicze-groch-siewny

[4] https://agronews.com.pl/artykul/2024-rok-roslin-straczkowych/

[5] https://www.gov.pl/web/wprpo2020/plan-strategiczny-dla-wpr-na-lata-2023-2027-wersja-pelna-22-i-wersja-skrocona-22

[6] https://www.agrofakt.pl/jak-uprawiac-groch-siewny/

26.03.2024