Spis treści
Uprawy

Rzodkiew oleista na poplon – zalety, wady i sposób uprawy

Poprawia jakość gleby, świetnie sprawdza się jako zielony nawóz, a przy tym pomaga zwalczać nicienie – to tylko kilka powodów, dla których rzodkiew oleista to dobry wybór na poplon. Przeczytaj, kiedy warto wprowadzić ją w miejsce obecnie stosowanych roślin poplonowych i dlaczego. Jak ją uprawiać, do czego stosować oraz w jakich przypadkach nie powinna być elementem płodozmianu?

Rzodkiew oleista jest coraz częściej uprawiana przez polskich rolników jako poplon [7]. Jednak różnica w jej popularności między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej jest ogromna. W Krajowym Rejestrze roślina ta jest reprezentowana jedynie przez 5 odmian, zaś w katalogu wspólnotowym CCA przez 100 [7]. Za popularnością każdej uprawy zawsze stoją jej zalety użytkowe. O tym, jakie one są, piszemy w dalszej części artykułu.

Rzodkiew oleista na poplon – zalety

Podstawową cechą każdej rośliny na poplon powinno być wytwarzanie dużej ilości biomasy. Im jej więcej, tym międzyplon jest skuteczniejszy [6]. Rzodkiew oleista świetnie realizuje to zadanie, a także:

  1. może być uprawiana jako zielony nawóz na przyoranie [2];
  2. sprawdza się jako roślina pastewna do produkcji paszy (zwłaszcza dla bydła). W tym przypadku najlepszą odmianą jest Siletta Nova [3];
  3. poprawia strukturę gleby w zakresie stosunków wodno-powietrznych [1]. Gleba staje się głęboko spulchniona i napowietrzona, ponieważ roślina wytwarza sięgający nawet do 1,5 m korzeń palowy [4];
  4. ogranicza rozwój chwastów za sprawą swojego szybkiego i bujnego wzrostu [2];
  5. ma właściwości fitosanitarne – hamuje rozwój mątwika burakowego lepiej niż gorczyca biała. Odmiany Adagio, Colonel, Pegletta i Romesa są w stanie zmniejszyć jego liczebność nawet o 50%, choć lepiej spełniają to zadanie siane jako plon główny [3]. W integrowanej ochronie roślin jest polecana do zwalczania nicieni [5];
  6. można ją stosować jako okrywę ochronną gleby przed erozją wietrzną i wodną [3].

Rzodkiew oleista doskonale się sprawdza jako międzyplon ścierniskowy [3]. Wysiewa się ją bowiem od razu po zbiorach głównej rośliny uprawnej, jeszcze jesienią można ją wykorzystać jako paszę i nawóz albo zostawić na zimę jako mulcz [9].

Roślina ta szczególnie polecana jest rolnikom prowadzącym uprawy ziemniaków, buraków cukrowych i warzyw, dla których stanowi idealny międzyplon ze względu na swoje właściwości fitosanitarne i może zadziałać lepiej niż inne rośliny poplonowe [4].

Wrażliwość na choroby i szkodniki

Jak każda uprawna roślina, również ta ma swoje wady. Należy do nich wrażliwość na choroby i szkodniki roślin kapustnych, w tym na zgorzel siewek i kiłę kapustnych [3]. Z tego powodu nie powinna być uprawiana jako płodozmian dla innych kapustnych, w tym dla rzepaku [4].

Roślina ta może być też atakowana przez pchełkę ziemną oraz przez larwy śmietki kapuścianej [1]. Niestety w tym ostatnim przypadku jedynym rozwiązaniem jest likwidacja plantacji, ponieważ larwy te tak mocno uszkadzają korzenie, że rośliny obumierają [10].

Rzodkiew oleista – uprawa

Rzodkiew oleista to szybko rosnąca roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny kapustowatych, która dobrze znosi różne warunki klimatyczne i glebowe [3]. Poza początkowymi fazami wzrostu oraz etapem kwitnienia i zawiązywania nasion dobrze też toleruje okresowe niedobory wody [7].

Jako międzyplon ścierniskowy wysiewa się ją [3]:

  • w siewie czystym lub w mieszankach,
  • na głębokość 2-4 cm (wykluczone jest więc przedsiewne spulchnianie gleby),
  • w wąskich rzędach,
  • w ilości 25-30 kg/ha (80-120 nasion/m2),
  • jak najszybciej po zbiorze przedplonu, w tym samym terminie co gorczycę (przed 15 sierpnia).

Jej zaletą jest też fakt, że w uprawie na poplon nie wymaga dodatkowego nawożenia azotem i potasem, gdyż jej długi korzeń palowy potrafi pobrać te składniki odżywcze nawet z głębokich warstw gleby [5].

ubezpieczenia Generali Agro
Reklama

Źródła:

[1] https://www.rynek-rolny.pl/artykul/po-co-uprawiac-rzodkiew-oleista-przekonaj-sie-jak-wiele-zastosowan-ma-to-warzywo.html

[2] https://www.mojarola.pl/rzodkiew-oleista-w-uprawie-na-ziarno-i-poplon/#:~:text=Wysiew%20rzodkwi%20oleistej%20na%20poplon%20pozwala%20na%20zahamowanie,zar%C3%B3wno%20dla%20zdrowia%20cz%C5%82owieka%2C%20jak%20i%20dla%20gleby

[3] https://www.kalendarzrolnikow.pl/10362/rzodkiew-oleista-w-plodozmianie

[4] https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/rzodkiew-oleista-w-miedzyplonie-scierniskowym,65871.html

[5] https://agroprofil.pl/wiadomosci/uprawa/rzodkiew-oleista-w-uprawie-na-nasiona-i-poplon/

[6] https://www.okiemrolnika.pl/uprawa/item/9352-rzodkiew-oleista-uprawa-kiedy-siac

[7] https://www.topagrar.pl/articles/top-uprawa/rzodkiew-oleista-bez-tajemnic/

[8] https://www.agrofakt.pl/miedzyplon-scierniskowy-2020-sprawdz-co-warto-wiedziec/

[9] https://www.wrp.pl/jak-i-czym-siac-poplony/

[10] https://agropedia.pl/rzodkiew-oleista

06.06.2023