Spis treści
Uprawy
Zwierzęta

Używane i poleasingowe maszyny rolnicze: gdzie je kupić?

W Polsce używane i poleasingowe maszyny rolnicze cieszą się dużą popularnością. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania i jak szukać dobrego sprzętu „z drugiej ręki”? Gdzie znaleźć aukcje używanych maszyn rolniczych i czy warto skorzystać z internetowej giełdy? Czym różnią się licytacje maszyn rolniczych od przetargów? Kiedy komis maszyn rolniczych jest atrakcyjną opcją? Przeczytaj, żeby skorzystać!

Źródła używanych maszyn rolniczych

Używane maszyny rolnicze to w Polsce ogromny rynek. Dla przykładu w pierwszym kwartale 2024 roku zarejestrowano 2037 nowych i 7286 używanych ciągników [1]. Popularnością cieszą się poleasingowe rolnicze maszyny, ale używany sprzęt rolniczy oferują też: aukcje i licytacje maszyn rolniczych, specjalizowane komisy i giełdy.

Przetargi i aukcje ciągników i innych używanych maszyn rolniczych

Aukcje i przetargi maszyn rolniczych to forma wyprzedaży czyjegoś majątku. Przetargi maszyn rolniczych najczęściej są ogłaszane przez sektor publiczny, a licytacje maszyn rolniczych (inaczej aukcje) przez duże gospodarstwa.

Reklama. Więcej animacji na i-Rolnik | Między nami maszynami

W obu przypadkach sprzedający deklaruje chęć sprzedaży maszyny rolniczej, podaje jej opis, termin składania ofert i często cenę minimalną. Zazwyczaj, aby przystąpić do przetargu maszyn rolniczych, należy wpłacić wadium (ok. 10% ceny wywoławczej). W przypadku przetargu spośród prawidłowo złożonych ofert wygrywa ta o najwyższej cenie. W przypadku aukcji maszyn rolniczych w określonym terminie przeprowadzana jest licytacja, zaczynająca się od ceny wywoławczej [5].

Aukcje poleasingowe maszyn rolniczych

Poleasingowe maszyny rolnicze są zwykle w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Ze względu na konstrukcję umów leasingu bywa, że maszyny te po wygaśnięciu umowy wracają do leasingodawcy, który często odsprzedaje je w atrakcyjnej cenie. Sprzedaż poleasingowych maszyn rolniczych najczęściej odbywa się w formie aukcji, także internetowych. Aukcje poleasingowe maszyn rolniczych można znaleźć na stronach internetowych leasingodawców, np. EFL (Europejskiego Funduszu Leasingowego) [6].

Licytacje komornicze maszyn rolniczych

Licytacje komornicze (inaczej aukcje komornicze) są regulowane przepisami i prowadzone pod nadzorem sądowym. Ruchomości, których dotyczą licytacje komornicze (ciągniki rolnicze, siewniki, maszyny rolnicze powindykacyjne, itp.) są wyceniane, a data licytacji jest publikowana, m.in. na stronie https://licytacje.komornik.pl/. Cena wywoławcza w pierwszej licytacji wynosi 75% szacowanej wartości rynkowej, a jeśli pierwsza licytacja się nie powiedzie, to w drugiej cena spada do 50%.

Aukcje komornicze maszyn rolniczych i innych ruchomości dopuszczają do udziału niemal wszystkich, z wyjątkiem np. rodziny dłużnika [8]. Aby wziąć w nich udział, należy wpłacić wadium (10%). Licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej, a minimalna wartość jej podbicia to 1% (lub więcej przy tańszym sprzęcie). Licytacje komornicze trwają do osiągnięcia najwyższej oferty. Po zakończeniu zostaje zawarta umowa kupna z oferującym najwyższą cenę, a pozostałym uczestnikom wadium jest zwracane. W wypadku niedotrzymania obietnicy zakupu za wylicytowaną kwotę wadium oferenta przepada [7].

 

Giełda maszyn rolniczych (używanych i nowych)

Internetowe giełdy maszyn rolniczych oferują największy wybór zarówno używanego, jak i nowego sprzętu z Polski i zagranicy. W największych międzynarodowych serwisach tego typu można znaleźć oferty sprzedaży dziesiątek tysięcy urządzeń. Jeżeli ograniczymy się do oferty krajowej, to np. w jednym z popularnych portali, w kategorii maszyny rolnicze, znajduje się kilka tysięcy ogłoszeń, w tym ponad tysiąc dotyczących używanych ciągników rolniczych. Oferty używanego sprzętu rolniczego posiada także giełda rolna.

Ceny zaczynają się od około 10 tysięcy złotych (np. za stare ursusy) i sięgają 3 milionów za nowe ciężkie ciągniki gąsienicowe.

Komis maszyn rolniczych

Giełda maszyn rolniczych zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, a wyszukiwanie ogłoszeń jest czasochłonne. Alternatywą może być pozostawienie zadania znajdowania ofert i sprawdzania stanu maszyn specjalistom. W przypadku zakupu sprzętu od zagranicznego kontrahenta, zajmą się oni również ewentualnym sprowadzeniem używanych maszyn rolniczych do kraju.

Tak właśnie działa komis maszyn rolniczych, który oprócz powyższych ma także inne zalety. Przede wszystkim maszyny można dotknąć, obejrzeć i przetestować. Jeżeli więc dany komis ma dobre opinie, to czasem warto zapłacić jego marżę w zamian za uwolnienie od wysiłku i niepewności towarzyszącej zakupowi używanego sprzętu rolniczego.

Ryzyka i benefity związane z zakupem używanych maszyn rolniczych

Jeżeli porównuje się używany sprzęt rolniczy z nowym, to:

  • podstawową korzyścią jest niższa cena;
  • do minusów należą ryzyko związane z nietrafionym zakupem (maszyny rolnicze używane niewłaściwie, awaryjne) oraz wyższe koszty eksploatacji wynikające z naturalnego zużycia, np. opon, części układu hamulcowego.

Należy to wziąć pod uwagę zarówno przy planowaniu zakupu, jak i przy wyborze konkretnego modelu i egzemplarza.

Maszyny rolnicze poleasingowe i używane z innych źródeł – na co uważać podczas zakupu?

Przy zakupie używanej maszyny rolniczej najważniejsze są dwa aspekty – jej stan prawny oraz stan techniczny dający uzasadnioną nadzieję na długą bezawaryjną pracę.

Jeżeli chodzi o stan prawny nabywanych maszyn, to:

  • w przypadku zakupu poleasingowych maszyn rolniczych czy licytacji komorniczej nie trzeba się nim przejmować. Komornik i firma leasingowa z pewnością go sprawdziły;
  • w przypadku kupna za pośrednictwem giełdy maszyn rolniczych lepiej nie tylko drobiazgowo go zweryfikować, ale także ustalić reputację sprzedawcy. Warto też pamiętać, że oferty zbyt kuszące mogą się okazać niemiłą pułapką.

Jeżeli chodzi o stan techniczny używanych maszyn rolniczych, należy go dokładnie sprawdzić niezależnie od miejsca zakupu. Zawsze warto przejrzeć stan ogumienia i innych materiałów eksploatacyjnych oraz ocenić, czy ich zużycie jest zgodne z deklarowanym czasem pracy. Zużycie ponad normę może sugerować wyjątkowo ciężkie warunki pracy – czyli konieczność przedwczesnej wymiany różnych części.

Przy wyborze modelu warto też zapoznać się z kosztami materiałów eksploatacyjnych i części do używanego sprzętu rolniczego. Przydadzą się też informacje, jak działa serwis i czy w swojej okolicy znajdziemy fachowców, którzy będą mogli usunąć awarie.

Używane maszyny rolnicze – czy warto w nie inwestować?

Używane maszyny rolnicze to opłacalne rozwiązanie, które warto rozważyć nawet jeśli sytuacja finansowa gospodarstwa jest dobra. Dlaczego? Nowe maszyny topowych marek to ogromny wydatek. Z kolei dostępne na rynku nowe i tanie maszyny rolnicze bywają bardziej awaryjne lub mają słabsze parametry. Są więc często mniej korzystnym wyborem niż zakup używanego sprzętu w podobnej cenie, jednak pochodzącego od uznanego producenta.

FAQ:

Gdzie szukać używanych maszyn rolniczych? 

Jest wiele źródeł używanych maszyn rolniczych: giełdy internetowe, komisy maszyn rolniczych, aukcje maszyn poleasingowych, przetargi sprzedażowe i licytacje komornicze.

Na jakie maszyny rolnicze trzeba mieć uprawnienia?

Zgodnie z prawem nie trzeba mieć uprawnień na maszyny rolnicze, ale firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają polis CC osobom, które ich nie posiadają. Osoby takie mogą mieć też kłopoty z uzyskaniem wypłat świadczeń powypadkowych i napraw gwarancyjnych.

Czy ceny maszyn rolniczych spadną?

Trudno spodziewać się spadku cen maszyn rolniczych. Nowsze modele są wyposażane w coraz bardziej wyrafinowany osprzęt, skomputeryzowane i zautomatyzowane.

Ile kosztuje najtańszy traktor? 

Najtańszy traktor może kosztować kilkanaście tysięcy złotych, np.  50-letni Ursus. W przypadku zakupu maszyny wyprodukowanej w XXI wieku, o mocy powyżej 50 kM należy się liczyć z wydatkiem co najmniej 70 tysięcy złotych.

Źródła:

[1] https://www.sadyogrody.pl/logistyka_i_opakowania/107/sprzedaz_nowych_maszyn_rolniczych_w_2024_roku_jest_slaba,40731.html

[2] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Coraz-mniej-zatrudnionych-w-rolnictwie-a-alternatywy-czesto-brak-Dochodzi-do-pustynnienia-wsi-8540959.html

[3] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Farmers_and_the_agricultural_labour_force_-_statistics#Agriculture_remains_a_big_employer_in_the_EU.3B_about_8.7_million_people_work_in_agriculture

[4] https://www.truck.pl/pl/article/80/na-co-uwa%C5%BCa%C4%87-kupuj%C4%85c-maszyny-rolnicze-z-zagranicy-import-maszyn,6

[5] https://e-prawnik.pl/porady-prawne/licytacja-aukcja-a-przetarg.html

[6] https://aukcje.efl.com.pl/AuctionList/Maszyny-i-urzadzenia/Maszyny-rolnicze-i-lesne

[7] https://licytacje.komornik.pl/

[8] https://www.zadluzenia.com/licytacja-komornicza/

04.06.2024