Spis treści
Uprawy
Zwierzęta

Która odmiana gruszy jest najlepsza? Oto jest pytanie!

Inna odmiana gruszy będzie odpowiednia dla konesera świeżych owoców, inna dla miłośnika zimowych przetworów. Przeczytaj, jakie są rodzaje gruszek. Komu przypadnie do gustu późna odmiana gruszy, a komu letnia? Jakie są najpopularniejsze odmiany grusz i jakie mają cechy? Warto wiedzieć, żeby wybrać drzewko najwłaściwsze do swojego sadu!

Która odmiana gruszy jest najpopularniejsza w polskich sadach?

W 2023 roku areał uprawy gruszek w Polsce wynosił ok. 7,5 tys. ha. Oznacza to wzrost o ok. 11% w ciągu 3 lat [16]. Jeżeli chodzi o najczęściej uprawiane w polskich sadach rodzaje gruszek, to nieodmiennie od lat należą do nich [1] [2] [3]:

  • grusza Konferencja – grusza pochodząca z Anglii, dojrzewająca pod koniec września grusza z największym w Polsce areałem upraw. Jest to stara odmiana gruszy jesiennej, której podłużne, matowe owoce, mimo że są wyjątkowo soczyste, to dobrze też znoszą przechowywanie i nadają się na przetwory [5]. Ten rodzaj gruszy jest mało odporny na zarazę ogniową;
  • grusza Lukasówka – pochodząca z Francji, stara i późna odmiana gruszy (zbiory na początku października), która jest wysoce podatna na parcha gruszy. Jej owoce są wyjątkowo duże, soczyste, mają słodko-winny smak i grubą skórkę [5]. Nadają się do przechowywania, suszenia i na przetwory;
  • grusza Klapsa (inaczej grusza Faworytka) – pochodząca z Ameryki, wcześnie owocująca (druga połowa sierpnia) i wysoce produktywna stara odmiana gruszy. Według konsumentów jest to najsmaczniejszy deserowy rodzaj gruszek. Ma biały miąższ, zielono-czerwoną skórkę i bardzo słodki smak [5]. Odmiana gruszy Faworytki nadaje się na przetwory i desery, ale nie sprawdza się w długim przechowywaniu. Jej wadą jest też duża podatność na zarazę ogniową;
  • grusza Xenia – owocująca w drugiej połowie września, wysoce odporna na parcha gruszy i zarazę ogniową odmiana gruszy. Jest to łatwa w uprawie odmiana gruszek [10].

Nieco mniej popularna jest jesienna grusza Bonkreta Williamsa (dojrzewa na początku września). Jest to jedna z najstarszych odmian gruszy. Jej owoce mają cienką skórkę, winno-słodki smak i są odpowiednie zarówno do przetworów, jak i do deserów [5]. Czasem spotykana jest także grusza Generał Leclerc – późna odmiana gruszy, która jest świetna tak na przetwory, jak i na surowo. Jej owoce są bardzo duże (do 300 g), pękate i mają miodowy kolor [5].

Które odmiany gruszek są najsmaczniejsze na surowo, a które nadają się na przetwory?

Podczas wybierania odmiany gruszy do swojego ogródka należy pamiętać o preferowanym przeznaczeniu jej owoców. Późno dojrzewające odmiany gruszek zimowych będą się sprawdzały na dżemy, konfitury i inne przetwory. Często także dobrze będą znosić przechowywanie. Jeżeli więc marzą się nam gruszki w syropie, to lepiej wybrać do sadu późną odmianę gruszy, taką jak gruszka Bonkreta Williamsa, grusza General Leclerc albo grusza Lukasówka [5].

Wcześnie dojrzewająca gruszka odmiany letniej dostarczy nam z kolei deserowych, smacznych na surowo owoców, które jednak słabo znoszą przechowywanie i nie nadają się do przetworów. Jeżeli więc chcemy cieszyć się doskonałym smakiem gruszki prosto z drzewa, warto postawić na gruszę letnią, taką jak grusza Lipcówka lub grusza Faworytka [5].

Wybierając odmianę gruszy, warto też sprawdzić, czy znajduje się ona w Krajowym rejestrze CEBORU. Wpisane do niego odmiany są dobrze przystosowane do polskich warunków i gruntownie poznane (wiadomo, jak z nimi postępować). Wśród nich znajdują się takie powszechnie znane rodzaje gruszek jak: grusza Bonkreta Williamsa, Faworytka, General Leclerc, Komisówka, Lukasówka i Konferencja [4].

Stare odmiany gruszy – czyli najsmaczniejsze rodzaje gruszek

Polscy konsumenci z sentymentem traktują stare odmiany gruszek, bo według nich są one najsmaczniejsze. Wciąż więc na rynku obecne są owoce takich odmian, jak opisane powyżej grusza Konferencja, Faworytka (Klapsa), grusza Bonkreta Williamsa i Lukasówka oraz [1] [2] [5] [12]:

  • grusza Józefinka – odporna na choroby, późna odmiana gruszy. Jej owoce mają masłowy, białokremowy miąższ. Młode drzewka powinny być okrywane na zimę;
  • grusza Komisówka – pochodząca z Francji, najsmaczniejsza, jeżeli chodzi o odmiany gruszek zimowych (zbiory od połowy października lub nawet w listopadzie). Jej owoce są pękate, słodkie, soczyste i doskonałe do przetworów;
  • grusza Lipcówka – pochodząca z Francji, odporna na choroby i mróz letnia odmiana grusz (zbiory w drugiej połowie lipca). Jej owoce są niewielkie, kuliste, bardzo smaczne, ale nie nadają się do długotrwałego przechowywania;
  • gruszka Pomarańczówka (gruszka Bergamotka Letnia) – odporna na choroby i mróz, owocująca na początku września, letnia odmiana gruszy o soczystych, korzennych owocach.

Gruszki – najwięksi producenci na świecie

Które odmiany grusz są objęte dopłatami z WPR 2023-2027?

Sadownicy, którzy decydują się na uprawę starych odmian gruszek, mogą liczyć na dofinansowanie z WPR 2023-2027 z Interwencji I 8.4. „Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych”. Celem tego programu jest ochrona tych odmian, które nie nadają się do uprawy towarowej, a stanowią cenny zasób genetyczny [14]. Należą do nich takie polskie odmiany gruszek, jak m.in.: grusza Józefinka, grusza Faworytka, gruszka Komisówka, Konferencja, Lipcówka i odmiana gruszy Bera (Biała, Boska, Diela, Liońska) [15]. Dofinansowanie obejmuje już istniejące sady [14]:

  • posiadające co najmniej 12 piennych drzew owocowych w wieku nie krótszym niż 15 lat;
  • prowadzone w warunkach ograniczonego stosowania środków ochrony roślin;
  • posiadające minimum 4 odmiany lub gatunki gruszek lub innych objętych ochroną drzew owocowych.

Grusza polna – odmiana gruszy, która może być cenna jako ozdoba lub ochrona ogrodu!

Coraz rzadziej spotykana w polskim krajobrazie grusza polna jest obecnie reprezentowana w Europie przez ponad 20 gatunków. Owoce tej dzikiej gruszy są niewielkie i dopiero po „uleżeniu” tracą swój cierpki smak. Stąd ich nazwa – gruszki ulęgałki [6].

Grusza polna jest szalenie wytrzymała, długowieczna i może rosnąć nawet na ubogiej glebie. Ma drobne listki, ciernie i bardzo efektowny wygląd. Może więc stanowić ciekawy, dekoracyjny element ogrodu, a nawet służyć do stworzenia kolczastego żywopłotu [6].

Grusza azjatycka – unikalna w Polsce odmiana gruszy

Grusza azjatycka (określana też jako grusza Nashi albo grusza japońska) ma niewiele wspólnego z gruszą europejską. Nie pochodzi bowiem od gruszy polnej, ale od gatunków gruszy dalekowschodniej, takich jak grusza piaskowa i usuryjska. Może być jednak z powodzeniem uprawiana w Polsce. Wymaga jedynie gleby gliniastej lub gliniasto-piaszczystej o wysokim pH oraz słonecznego, zacisznego stanowiska [7].

W polskich warunkach dobrze radzi sobie grusza azjatycka odmiany owocującej we wrześniu i październiku. Polecana są zwłaszcza grusza azjatycka Chojuro, grusza azjatycka Shinseiki albo grusza azjatycka samopylna Kosui. Z powodzeniem mogą one spełniać funkcję dekoracyjną, jako że mają rozłożyście ukształtowaną koronę i atrakcyjne, błyszczące, ciemnozielone liście. Trzeba jednak pamiętać, że grusza azjatycka dorasta nawet do 15 m i wymaga ok. 12 m2 powierzchni. Mniejsze wymagania ma grusza Nashi szczepiona na pigwie – wystarczają jej jedynie 4 m2 [7].

W trzecim roku od posadzenia gruszy azjatyckiej można się spodziewać pierwszego zbioru, który w kolejnych latach osiąga nawet do 16 kg owoców na sezon. Jednak aby to nastąpiło, należy obok posadzić kwitnącą w tym samym czasie gruszę europejską. Większość odmian gruszy azjatyckiej jest bowiem obcopylna [7].

Owoce japońskich odmian gruszy azjatyckiej wyglądają jak nieduże jabłka, a odmian chińskich jak małe gruszki. Mają gruboziarnisty, twardy, słodki i soczysty miąższ i można je przechowywać w chłodnych warunkach nawet pół roku. Nadają się zarówno do przetworów, suszenia, jak i do jedzenia na surowo [7].

 

Źródła

[1] https://www.sadyogrody.pl/owoce/101/najlepsze_odmiany_gruszek_jakie_sa_polecane,33410.html?mp=promo

[2] https://strefaagro.pl/kiedy-sadzic-grusze-w-sadzie-stare-odmiany-grusz-wciaz-sa-cenione-bo-ich-smak-pamietamy-z-sadu-dziadkow/ar/c8-17690625

[3] https://www.gov.pl/web/piorin/metodyki-ip

[4] https://coboru.gov.pl/pl/kr/kr_odm?kodgatunku=GRDCO

[5] https://kukbuk.pl/artykuly/poznaj-najlepsze-odmiany-gruszek/

[6] https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113408,18862591,grusza-polna-pyrus-pyraster-uprawa-dzikiej-gruszy-i.html

[7] https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113802,9649111,Grusza_Nashi_zamiast_klapsy.html

[8] https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,12744190,Grusza_Konferencja.html

[9] https://hgtv.pl/inspiracje/grusza-uprawa-w-ogrodzie-odmiany-pielegnacja-wymagania-ls7220712

[10] https://www.czwa.odr.net.pl/do-pobrania/54-kategoria/dzialy/dzia%C5%82-rolnictwa-ekologicznego-i-ochrony-%C5%9Brodowiska/5902-odmiany-grusz-polecane-do-sad%C3%B3w-ekologicznych.html

[11] https://www.rynek-rolny.pl/tag/odmiany-gruszy/

[12] https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wies-i-rodzina/ogrod/stare-odmiany-grusz-odporne-na-choroby-i-z-super-smakiem-2388726

[13] https://www.tygodnik-rolniczy.pl/uprawa/warzywa-owoce/jakie-odmiany-jabloni-i-gruszy-warto-sadzic-obok-siebie-aby-lepiej-owocowaly-2494858

[14] KPS WPR 2023-2027

[15] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000734/O/D20230734.pdf

28.10.2024