Spis treści
Uprawy
Zwierzęta

Ciekawostki o mleku wielbłądzim

Co warto wiedzieć o mleku pochodzącym od tych jedno- lub dwugarbnych zwierząt? Poznajmy kilka ciekawostek.

mleko wielbłądy

Jaki smak i barwę ma mleko wielbłądzie

Mleko pochodzące od samicy wielbłąda charakteryzuje się słodkim zapachem i dość intensywnym, lekko słonym smaku. Jest barwy białej i ma bardziej kremową konsystencję niż to wytwarzane przez krowę. Ciekawostką jest to, że mleko produkowane przez odwodnionego wielbłąda jest bardziej rozwodnione i chudsze.

Ile tłuszczu i laktozy zawiera mleko wielbłądzie

Mleko dostarczane przez wielbłądy jest zazwyczaj chudsze niż te pochodzące od krowy. Zawartość tłuszczu kształtuje się na poziomie 1-5 proc. – w przypadku mleka krowiego mamy do czynienia z przedziałem 2,7-5,5 proc.

W składzie mleka wielbłądziego laktoza stanowi ok. 2,9-4,1 proc. – to wartość mniejsza niż w przypadku krowiego wytworu (3,6-5,3 proc.).

Składniki odżywcze mleka

Zwraca się uwagę na to, że w porównaniu do mleka krowiego to pochodzące od wielbłąda jest bogatsze w potas, żelazo i witaminę C. Poza tym stanowi cenne źródło między innymi sodu, cynku, magnezu, wapnia oraz witamin z grupy B.

Co można produkować z mleka wielbłądziego

Mleko pochodzące od wielbłądów ma różnorakie zastosowanie. Można z niego wytworzyć jogurt, lody lub napój z daktylami. Z uwagi na swoją specyfikę dość trudne i pracochłonne jest produkowanie na jego bazie serów i masła.

Branża kosmetyczna i medyczna również wykorzystuje mleko wielbłądzie. Zawarte w nim składniki mineralne mają się przyczyniać do spowolnienia procesów starzenia skóry oraz wypadania włosów. Preparaty, w których składzie znajduje się mleko wielbłądzie, szybciej wchłaniają się w skórę i są w stanie odżywić jej głębiej położone warstwy. Mleko wielbłądzie pomaga również w leczeniu chorób skóry, np. trądziku, łupieżu lub miejscowej łuszczycy.

Ile litrów mleka produkuje wielbłąd

Ocenia się, że jedno zwierzę jest w stanie dostarczyć 6-7 litrów mleka dziennie. To dość mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że krowy potrafią osiągać wynik na poziomie 20-40 litrów na dobę.

Kto produkuje najwięcej mleka wielbłądziego na świecie

Na tym polu zdecydowanie wyróżniają się trzy kraje – Kenia, Somalia oraz Pakistan. Te trzy państwa odpowiadają za blisko 73 proc. światowej produkcji mleka wielbłądziego, która wynosiła w 2023 roku 4,095 mln t (dane za 2023 rok, FAO).

 

Źródła

Kraśnicka M., Mleko wielbłądzie – alternatywa dla mleka krowiego?, https://dietetycy.org.pl/mleko-wielbladzie/

Maryniak N., Czy mleko wielbłądzie może być alternatywą dla mleka krowiego?, https://www.agroindustry.pl/index.php/2018/03/09/czy-mleko-wielbladzie-moze-byc-alternatywa-dla-mleka-krowiego/

Sobierska A., Camel milk – czyli co mleko wielbłąda robi dobrego dla mojej skóry, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/camel-milk-czyli-co-mleko-wielblada-robi-dobrego-dla-mojej-skory,14238

Kolasińska D., Biznes na wielbłądzim mleku, https://www.topagrar.pl/articles/bydlo-mleczne/biznes-na-wielbladzim-mleku-2461248

Białas A., Farmy produkujące mleko wielbłądzie. „Efekt nowej rzeczywistości klimatycznej”, https://www.onet.pl/informacje/adam-bialas/powstaja-megafarmy-produkujace-mleko-wielbladzie-na-skale-przemyslowa/kzq4jqw,30bc1058

Przegląd Spożywczy, Ile mleka daje krowa dziennie? [Ciekawe fakty], https://przeglad-spozywczy.pl/mleczarstwo/wiadomoci/1203064-ile-mleka-daje-krowa-dziennie-ciekawe-fakty

 

14.04.2025