Przyszła wiosna – czas zacząć prace w polu | Nawożenie wiosenne i zabieg T1 w zbożach i rzepaku.
Jesteśmy w okresie przedwiośnia, czyli intensywnym czasie prac związanych z nawożeniem upraw ozimych. To teraz zaczynamy zabiegi ochrony roślin, które razem z odpowiednim nawożeniem budują mocny fundament na osiągnięcie pożądanego plonu.
Nawożenie
Zgodnie z ustawą, tak zwaną dyrektywą azotanową, nawozy azotowe można stosować od 1 marca. To dlatego właśnie teraz w większości kraju widzimy na polach wielkie poruszenie ciągników z rozsiewaczami. W poprzednich artykułach pisaliśmy o stosowaniu wapnia jako jednego ze środków ograniczania negatywnych skutków suszy. Prawidłowe pH ma też odniesienie do efektywnego pobierania składników z gleby oraz tych, których dostarczamy w trakcie nawożenia pogłównego.
Poniżej grafika pokazująca zależność odczyn i dostępności składników.
Jak widać, w przedziale odczynu pH gleby 6,0 do 7,0 rośliny najefektywniej pobierają składniki pokarmowe. Należy o tym pamiętać, bo każdy kilogram nawozu, to pieniądze inwestowane w roślinę. Ceny nawozów nie są niskie, więc zadbajmy, aby nasza inwestycja w plon była jak najlepiej wykorzystana.
Zapotrzebowanie roślin na makroelementy
Rzepak ozimy na każdą tonę plonu nasion z hektara potrzebuje (w postaci czystego składnika): 60 kg azotu, 30 kg fosforu, 70 kg potasu, 50 kg wapnia, 8 kg magnezu, 15 kg siarki.
Przy zakładanym plonie 4 tony/ha należy więc dostarczyć: 240 kg azotu, 120 kg fosforu, 200 kg wapnia, 32 kg magnezu, 60 kg siarki. Część z tych składników roślina pobierze z gleby, część trzeba zapewnić w formie nawozów. Racjonalne zarządzanie podsuwa zasadę, żeby minimum raz na 3 lata dokonać badań gleby na zasobność składników. Wyniki takiego badania pomogą w ustaleniu ilości i rodzaju nawozu, którego potrzebuje akurat ta określona uprawa.
Poniższa tabela pokazuje zapotrzebowanie składników makro dla zbóż (w kg na 1 tonę ziarna z odpowiednim plonem słomy).
W zależności od możliwości technologicznych i pogodowych, zabiegi nawożenia mogą być wykonywane w postaci jednej dawki lub wielu. Bez względu na częstotliwość, najważniejsze jest dobranie odpowiedniego nawozu, w odpowiedniej ilości.
Prawo Liebiga
Prawo minimum Liebiga to jedno z podstawowych praw ekologii klasycznej, mówiące, że czynnik, którego jest najmniej, działa ograniczająco na organizm, bądź całą populację. Ilustracją tego prawa jest tzw. beczka Liebiga, której zasobność jest uzależniona od długości najkrótszej klepki. Powiedzmy, że jej pojemność jest wielkością zakładanego plonu. Należy zatem pamiętać, że azot nie jest jedynym najważniejszym składnikiem plonotwórczym. Nawożenie wiosenne ma za zadanie pobudzić rośliny do wegetacji po zimowym spoczynku. Warto zadbać o to, aby było ono zrównoważone i prawidłowo dobrane dla danej rośliny w dalszym okresie wegetacji.
Autorami artykułu są Szymon Małaczyński i Jacek Staśkiewicz – Eksperci Agro Concordii Polska Grupa Generali.
Inne artykuły tych autorów:
Żniwa, czyli jak dobrze się przygotować do prac polowych, cz. 1
Żniwa, czyli jak dobrze się przygotować do prac polowych, cz. 2
______________________________
Źródła:
Beczka Liebiga: http://iung.pl/dpr/potrzeby.html (dostęp 5.03.2021 r.)
Wykres pH gleby: https://nawozy.eu/wiedza/porady–ekspertow/gleba/wplyw–odczynu–gleby–na–przyswajalnosc–skladnikow–pokarmowych.html (dostęp 5.03.2021 r.)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_minimum_Liebiga (dostęp 5.03.2021 r.)
Zdjęcie: Henryk Niestrój, Pixabay