Nowy przysmak pakistańskiego drobiu – pasza z szarańczy?

Plaga szarańczy staje się zmorą dla dwóch azjatyckich krajów – Pakistanu i Indii. Pakistański rząd sięgnął po niekonwencjonalne sposoby działania – zatwierdził plan łapania szarańczy i wykorzystania szkodników jako paszy dla drobiu.

35 groszy za kilogram

Pakistański premier, Imran Khan, zdecydował się na taki krok pod wpływem sytuacji w jednym z dystryktów – Okara. Tam drobiarze skupywali szarańczę po 20 rupii za kilogram (w przeliczeniu na polską walutę to ok. 44 grosze) i wykorzystywali zakupiony towar jako paszę dla drobiu.

Premier zdecydował się rozszerzyć program. Poparł pomysł, aby skupować szkodniki w cenie 15 rupii za kilogram (ok. 35 gr). Wierzy, że to działanie pomoże w trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Pakistan.

Ciekawe, czy pomysły rządu spotkają się z aprobatą najbardziej zainteresowanych – przedstawicieli pakistańskiego drobiu.

Bolesna plaga

Pakistan boryka się z plagą szarańczy już od dłuższego czasu. Stan katastrofy ogłoszono już 1 lutego, a według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) działania szkodników mogą przyczynić się do strat w wysokości 4,9 mld dolarów amerykańskich. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na sytuację żywnościową w kraju.

Inwazja szarańczy na Indie na razie dotyczy 5 stanów – w zachodniej i północnej części kraju. Rząd indyjski ostrzegł łącznie 12 stanów przed plagą szkodników. Wielu ekspertów jednak przypuszcza, że szkodniki mogą również zaatakować tereny położone w innych rejonach Indii.

Źródła:

Polska Agencja Prasowa, Pasza dla drobiu z szarańczy? W Pakistanie straty z jej powodu liczone są w miliardach

Obraz 1 Jamal Panhwar z Pixabay

Obraz 2 christels z Pixabay

Klip Youtube Locust Swarm Attacks Jaipur, India – May 25, 2020