Bezpieczeństwo dzieci na wsi
Dzieciństwo spędzone na wsi wielu kojarzy się z idyllą. Jednak czy wyobrażenie o wsi jako wymarzonego miejsca dla dzieci ma coś wspólnego z rzeczywistością? Tak naprawdę gospodarstwo rolne to działające pełną parą, 24 godziny na dobę, przedsiębiorstwo. Jeżeli nie będzie odpowiednio zabezpieczone, może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających tam dzieci. Przypominamy podstawowe zasady, dzięki którym zwiększy się bezpieczeństwo dzieci na wsi, a liczba wypadków z ich udziałem zmniejszy.
Prawidłowe zabezpieczenie gospodarstwa rolnego przed dziećmi
Gospodarstwo rolne należy traktować jak firmę. Jeśli to możliwe, należy oddzielić obszar produkcji rolniczej od obszaru domowego ogrodzeniem z zamykaną furtką. Pamiętajmy przy tym, że zabronione jest stosowanie ostrego zakończenia ogrodzeń niższych niż 1,8 m. Weźmy też pod rozwagę fakt, że ogrodzenie bywa iluzoryczną barierą jeżeli odgradza coś szczególnie ciekawego. Warto uchronić potencjalnie niebezpieczne miejsca przed inwazją małych poszukiwaczy przygód i zapobiegawczo przygotować atrakcyjny plac zabaw.
Niemniej niezależnie od istnienia miejsc przeznaczonych specjalnie dla dzieci, należy zabezpieczyć szczególnie groźne punkty gospodarstwa rolnego:
- Oczka wodne, studnie, szamba powinny być zabezpieczone nieprzesuwnymi i nieotwieralnymi dla dzieci pokrywami.
- Stawy i jeziorka należy odgrodzić barierą o wysokości min. 1,8 m.
- Wszelkie bramy, drzwi, furtki powinny być wyposażone w nieotwieralne dla dzieci zamki.
- Chemikalia oraz ich opróżnione opakowania muszą znajdować się wyłącznie w miejscach zabezpieczonych przed dostępem osób nieuprawnionych, w tym dzieci. Pamiętajmy też, że śmiercionośnym błędem może być przechowywanie chemikaliów w butelkach po napojach.
- Maszyny i narzędzia rolnicze. Co roku prasa donosi o dzieciach przejechanych lub przygniecionych na terenie gospodarstw. Zawsze przed rozpoczęciem jazdy kierowca powinien upewnić się, czy w pobliżu nie znajduje się dziecko. Dobrze jest też każdorazowo przed ruszeniem używać sygnału dźwiękowego. Wysiadając pamiętajmy, aby zamknąć drzwiczki i zabrać kluczy. Niedozwolone jest oczywiście zostawianie uruchomionej maszyny rolniczej bez nadzoru. Co więcej, elementy tnące maszyn muszą być odpowiednio osłonięte. I na koniec – warto wspomnieć o drabinach, które również powinny być schowane przed dziećmi.
- Elektryczność. Wszelkie rozdzielnice elektryczne powinny mieć zamykane, a drzwiczki nieotwieralne dla osób postronnych, w tym dla dzieci.
Miejsc, w których dzieci mogą ulec wypadkom jest w gospodarstwie mnóstwo, więc aby o niczym nie zapomnieć, warto raz na jakiś czas przejrzeć listę kontrolną przygotowaną przez Państwową Inspekcję Pracy: strona PIP
Wykaz czynności zakazanych dla dzieci poniżej 16 roku życia
Brak rąk do pracy kusi, by część gospodarskich obowiązków powierzyć młodszym członkom rodziny. Przypomnijmy tu opracowany przez członków Komisji Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wykaz czynności, których nie wolno zlecać dzieciom poniżej 16 roku życia. Należy do nich między innymi zakaz:
- kierowania ciągnikami rolniczymi,
- obsługi kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana, kopaczek, ładowaczy i podnośników,
- przebywania dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych,
- pomocy dzieci przy sprzęganiu i rozprzęganiu maszyn, narzędzi i przyczep,
- pracy przy sieczkarniach, śrutownikach, gniotownikach, mieszalnikach, rozdrabniaczy, dmuchaw, przenośników,
- przebywania dzieci na pomostach załadunkowych siewników i sadzarek w trakcie pracy,
- pracy z rolniczymi chemikaliami i obsługi zwierząt gospodarskich,
- obsługi zamkniętych zbiorników, szamb, silosów, gnojowników.
Pamiętajmy też o sprawcy największej liczby wypadków na wsi – pilarce tarczowej. Ze względu na szczególne zagrożenie podczas korzystania z tego narzędzia, obowiązuje zakaz uczestniczenia dzieci zarówno w cięciu drewna, jak i w pracach pomocniczych (np. podawanie i odbieranie drewna). To samo dotyczy pilarki łańcuchowej i siekiery oraz wszelkich czynności związanych ze załadunkiem i rozładunkiem drewna.
Pełna lista czynności zakazanych dla dzieci poniżej 16 roku życia: strona PIP
Wypadki dzieci na wsi
Wśród wypadków dzieci na wsi, statystycznie najczęstsze są uderzenia, przygniecenia przez maszyny oraz ugryzienia zwierząt. W niebezpieczne sytuacje obfitują szczególnie okresy wolne od zajęć szkolnych, czyli ferie zimowe i wakacje letnie. Bardzo wiele dzieci spędza ten czas właśnie na wsi, gdzie częściej niż zwykle mogą bawić się bez nadzoru dorosłych. Zapewnijmy bezpieczeństwo dzieciom, które mamy pod opieką, przez właściwą organizację obszaru gospodarstwa rolnego oraz prac gospodarczych. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!
Źródła:
https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/228281/bezpieczenstwo%20dzieci%20na%20wsi%20lista%20kontrolna.pdf
https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/228256/bezpiecznie%20na%20wsi.pdf
https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/wakacje-na-wsi-uwaga-na-dzieci/
https://agroprofil.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo-dzieci-na-wsi//
Zdjęcie: Greyerbaby / pixabay