Zbudujemy nowy, lepszy… okaz bydła
Komunizm miał stworzyć nowego, lepszego człowieka. Niektórzy zaś komuniści chcieli stworzyć nową, lepszą… krowę. Do tej drugiej grupy można zaliczyć gen. Czesława Kiszczaka, którego pasją była hodowla tych zwierząt.
Jako minister spraw wewnętrznych wydał polecenie, aby w bieszczadzkim gospodarstwie, należącym do ministerstwa, hodować kilkaset sztuk bydła. Za cel postawił sobie stworzenie lepszych i wydajniejszych krów. Nie został on najprawdopodobniej osiągnięty – a to z racji tego, że gen. Kiszczaka kojarzymy raczej z jego działalności politycznej, a nie z sukcesów na polu rolnictwa.
Poznaj wszystkie (agro)ciekawostki
Wszystkich zainteresowanych postacią generała odsyłamy do wysłania wykładu prof. Antoniego Dudka na kanale „Dudek o historii”.
Źródło: Dudek o historii, Policmajster Kiszczak, https://youtu.be/sVSXsTsWPQ0?si=jFb_6orPGWuzwAun
Uprawa pistacji w Polsce
W Polsce nie ma warunków pogodowych na uprawę każdego gatunku pistacji. Istnieje jednak odmiana, której zasadzenie można rozważyć. Pistacja chińska, z owocami nienadającymi się do jedzenia, charakteryzuje się odpornością na niższe temperatury.
Warto jednak pamiętać, że optymalne warunki dla tej uprawy są w okresie letnim, gdy jest najcieplej i gdy ma ona największy dostęp do słońca.
Oprac. Mateusz Wiśniewski Źródło: https://strefaagro.pl/sekret-zielonego-zlota-gdzie-rosna-pistacje-i-czy-mozna-uprawiac-je-w-polsce/ar/c8p2-27494641
Wsparcie finansowe dla producentów owoców i warzyw (2025)
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla producentów owoców i warzyw.
Dofinansowanie obejmuje między innymi:
- wsparcie w obszarze wyposażenia technicznego używanego w umieszczaniu produktów na rynku,
- działania proekologiczne,
- badania i rozwój.
Na składane wyłącznie drogą elektroniczną wnioski ARiMR czeka do 25 lipca 2025 r.
Więcej informacji (strona ARiMR)Oprac. Mateusz Wiśniewski Źródło: ARiMR
Ostatni dzwonek na przegląd kombajnu
Żniwa to ważny czas w roku, a awaria kombajnu to jeden z najgorszych scenariuszy. Przed wyruszeniem w pole warto poświecić czas na przegląd maszyny rolniczej, który pozwoli wykryć usterki odpowiednio wcześnie.
Przygotuj kombajn zbożowy do żniw, czyli przegląd maszyny od A do ZDobrym pomysłem jest też wykupienie ubezpieczenia Agro Casco, które może okazać się cennym wsparciem finansowym na wypadek niespodziewanych sytuacji.
![]() |
Oprac. Mateusz Wiśniewski
Między nami maszynami odc. 3
Trzecia część animacji „Między nami maszynami” o opowiada o kombajnie, który był przekonany o tym, że jest niezastąpiony. Czy ktoś wyprowadził go z błędu?
Zapraszamy do obejrzenia animacji, która w prosty sposób stara się opowiedzieć o wybranych aspektach ubezpieczenia maszyn rolniczych Generali Agro Ekspert.
Zobacz wszystkie odcinki (playlista YouTube)Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Szczegółowe warunki ubezpieczenia, w tym ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności z nimi związane, jak również informacje na temat zasad działania produktu określone są w obowiązujących Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia w pakiecie Generali Agro Ekspert / Sprzęt Rolniczy, przekazywanych klientowi przed zawarciem Umowy ubezpieczenia, dostępnych na stronie generaliagro.pl i i-rolnik.pl, u poszczególnych dystrybutorów lub w siedzibie Generali T.U. S.A. przy ul. Senatorskiej 18, 00-082 Warszawa.