Polskie kaczki znane w Europie
Od 2014 roku jesteśmy liderem w zakresie produkcji drobiu w Unii Europejskiej. Drób kurzy, indyki – to nasza główna siła, ale warto pamiętać, że od dłuższego czasu wzrasta znaczenie produkcji kaczek. W tej chwili plasujemy się pod tym względem na 2 miejscu we Wspólnocie. Obserwuje się ponadto wzrost zainteresowania kaczym mięsem na naszym krajowym podwórku.
Mięso z kaczki – główne cechy i zastosowanie
Z czego wynika rosnące zainteresowanie kaczym mięsem? Wymienić należy kilka powodów.
Pierwszy powód – walory smakowe. Mięso kaczki jest przede wszystkim kruche oraz soczyste. W polskiej kuchni kaczka zajmuje ważne miejsce. Na „Liście produktów tradycyjnych”, sygnowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, możemy znaleźć aż 10 potraw związanych z kaczkami, na przykład:
- kaczka nadziewana po kujawsku,
- kaczka po zamojsku,
- kaczka pieczona po wielkopolsku,
- kaczka z jabłkami z chojnowskiego dworu.
Drugi powód to walory zdrowotne. Mięso kacze jest lekkostrawne i zawiera sporą ilość łatwo przyswajalnego białka. Ma w sobie witaminy z grupy B, A i E oraz jest zasobne w mikro- i makroelementy. Ocenia się, że ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy – z uwagi na występowanie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Liczba kaczek w Polsce
Pekin to dominująca rasa kaczek hodowanych w Polsce. Popularność tej rasy wynika z:
- krótkiego cyklu produkcji brojlerów,
- niewielkich wymagań pokarmowych,
- sporej zawartości mięsa,
- zdrowotności.
Pogłowie kaczek systematycznie się zwiększa. W 2020 roku w Polsce było 6,4 mln sztuk tych zwierząt. Jeszcze dekadę temu nad Wisłą pogłowie kaczek liczyło 2,57 mln sztuk. Największe wzrosty zanotowano w dwóch okresach:
- lata 2014-2015 – wzrost o 28,8 proc. (z 2,64 mln do 3,4 mln),
- lata 2017-2018 – wzrost o 42,2 proc. (z 3,6 mln do 5,12 mln).
Liderem w zakresie pogłowia jest województwo wielkopolskie, na terenie którego mieszka prawie co druga polska kaczka. Najmniej tych przedstawicieli drobiu spotkać można w województwie podlaskim – zaledwie 20 tys. sztuk.
Pogłowie kaczek według województw (dane GUS, 2020 r.):
- wielkopolskie – 2,82 mln,
- łódzkie – 0,978 mln,
- lubelskie – 0,478 mln,
- świętokrzyskie – 0,297 mln,
- mazowieckie – 0,266 mln,
- podkarpackie – 0,234 mln.
Eksport polskich kaczek
Eksport kaczego mięsa rósł zdecydowanie szybciej niż pogłowie. Według danych GUS w 2012 roku wartość sprzedanego za granicę mięsa wynosiła 6 mln euro. W 2020 roku było to już 46 mln euro.
Zaskoczeniem nie powinny być kierunki eksportu. Walorami smakowymi polskiej kaczki zachwycają się przede wszystkim mieszkańcy innych krajów europejskich. Główne kierunki eksportu to:
- Niemcy (46 proc. eksportu),
- Wielka Brytania (11 proc.),
- Francja (7 proc.),
- Litwa (6 proc.),
- Czechy (6 proc.),
- Dania (6 proc.),
- Rumunia (5 proc.),
- Estonia (5 proc.).
Z uwagi na rodzimą produkcję import kaczego mięsa jest znikomy – jego wartość oscyluje w granicach 0,53–1,22 mln euro.
Z kaczką należy się więc liczyć. Przyszłość pokaże, czy pozytywne trendy z ostatnich kilku lat zostaną podtrzymane. Wszystkim polskim producentom drobiu życzymy oczywiście, aby tak było.
Źródło: Polish Food, zima 2022
Zdjęcie: valenciamarkyv69 / pixabay