Konie – dopłaty 2023-2027 na dobrostan i do rodzimych ras koni
Kto może się starać o dopłaty do koni? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać płatności na dobrostan koni? Które rodzime rasy koni objęte są dopłatami za ochronę zasobów genetycznych? Przeczytaj artykuł i skorzystaj!
„Dobrostan zwierząt” i dopłaty do koni – beneficjent
W ramach WPR 2023-2027 możliwe są dopłaty na dobrostan koni. Przysługują one z ekoschematu I.4.6 „Dobrostan zwierząt”. Beneficjentem tych dopłat do koni może być rolnik aktywny zawodowo, który jest właścicielem gospodarstwa o powierzchni min. 1 ha, ewentualnie taki, który otrzymuje płatność bezpośrednią do zwierząt nie mniejszą niż 200 euro. Dodatkowo rolnik taki musi:
- posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt;
- odbyć jednorazowe szkolenie z metod, które ograniczają stosowanie antybiotyków;
- posiadać nie mniej niż 2 konie w wieku minimum 24 miesięcy lub posiadać klacz ze źrebięciem, które nie ukończyło 12. miesiąca życia.
Na czym ma polegać poprawa dobrostanu koni?
Można wnioskować o dopłaty do koni na poprawę ich dobrostanu, o ile programem tym obejmie się wszystkie posiadane konie. Konie muszą być też utrzymywane bez uwięzi i zarejestrowane w komputerowej bazie danych.
Uwaga: dopłaty na dobrostan koni nie dotyczą koni utrzymywanych w warunkach dzikich lub półdzikich, pochodzących z parków krajobrazowych lub narodowych [1][2].
Dla koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach poprawa dobrostanu obejmuje poniższe warunki:
- Poza sezonem wegetacyjnym przez min. 2 godziny dziennie konie muszą mieć dostęp do biegalni lub zewnętrznych wybiegów o min. powierzchni 70 m2/szt. dla koni dorosłych i młodzieży oraz min. 85 m2/szt. dla klaczy ze źrebięciem.
- W sezonie wegetacyjnym przez 140 dni i min. 6 godzin dziennie konie muszą mieć dostęp do wypasu lub do zewnętrznych powierzchni.
- Powierzchnia, na której utrzymywane są konie, ma zostać zwiększona o min. 20% w stosunku do poziomu określanego przez obowiązujące przepisy. W efekcie minimalna powierzchnia boksów powinna osiągnąć 7,2 m2 dla koni o wysokości w kłębie do 1,47 m, 10,8 m2 dla koni większych, zaś dla klaczy ze źrebięciem – 14,4 m2. Powierzchnię pomieszczeń, w których konie utrzymywane są wolnostanowiskowo, należy zwiększyć do min. 12 m2/szt. dla koni dorosłych i młodzieży, a dla klaczy ze źrebięciem do min. 14,4 m2/szt.
W systemie otwartym dopłaty na dobrostan koni przysługują za:
- udostępnienie koniom zadaszenia o powierzchni wystarczającej, by ochronić wszystkie konie przebywające tam jednocześnie;
- zapewnienie ściółki pod zadaszeniem;
- zwiększenie o min. 20% powierzchni zewnętrznej w stosunku do poziomu określanego przez obowiązujące przepisy. Oznacza to przynajmniej 0,12 ha/szt. (niezależnie od wieku i płci konia).
Wysokość dopłat na dobrostan koni
Wysokości dopłat do koni w 2023 roku (wg. stanu średniookresowego) za podniesienie ich dobrostanu wynosiły [3]:
- 432,63 zł/szt. za powiększenie powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach, w których utrzymywane są konie;
- 195,87 zł/szt. w systemie otwartym.
Dopłaty dla rolników za dobrostan koni są płacone za sztukę konia powyżej 24. miesiąca życia. Mogą zostać zwiększone o koszty transakcyjne (koszt przygotowania planu poprawy dobrostanu). Mogą też zostać zmniejszone zgodnie z degresywnością płatności [1][2].
Dopłaty do rodzimych ras koni
Zgodnie z interwencją I.8.6 „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie” WPR 2023-2027 dopłatami w ramach pięcioletnich zobowiązań objęte są zagrożone wyginięciem rodzime rasy koni. Dopłaty do koni należą się zarówno do samic, jak i do samców następujących ras:
- konik polski: samice 2395 zł/szt., samce 5130 zł/szt.
- koń huculski: samice 2395 zł/szt., samce 5130 zł/szt.
- koń małopolski: samice 2669 zł/szt., samce 5925 zł/szt.
- koń śląski: samice 2461 zł/szt., samce 5275 zł/szt.
- koń wielkopolski: samice 2669 zł/szt., samce 5925 zł/szt.
- konie zimnokrwiste w typie sokólskim i sztumskim: samice 2185 zł/szt., samce 2513 zł/szt.
Beneficjentami tych dopłat do koni mogą zostać tylko ci rolnicy, którzy pod kierownictwem Instytutu Zootechniki PIB realizują program ochrony zasobów genetycznych [1][2].
Więcej na temat koni:
|
Źródła: