Białoruś zmodernizuje rolnictwo w Zimbabwe
Nasz wschodni sąsiad rozpoczął współpracę z jednym z afrykańskich krajów – Zimbabwe. Kilka lat temu Zimbabwe mogło kojarzyć z hiperinflacją i widokiem ludzi transportujących pieniądze taczkami. Obecnie Zimbabwe boryka się z innym problemami – ekonomicznymi skutkami pandemii, suszy oraz cyklonu. Ponad 5 mln osób ma problem z dostępem do żywności.
Zimbabwe chce zmodernizować swoje rolnictwo – pomóc ma w tym właśnie Białoruś. Te dwa kraje rozpoczęły współpracę w 2015 roku, 3 lata później podpisano umowę. Dokument określa ramy współpracy, która nie będzie się sprowadzała tylko do sprzedaży sprzętu rolniczego i nowoczesnych technologii. Umowa przewiduje również szkolenia – rolnicy z Zimbabwe będą przez rok gościć u siebie białoruskich specjalistów, którzy przekażą im swoją wiedzę w zakresie np. upraw, siewu czy nawadniania. Farmerzy z afrykańskiego kraju odwiedzą również naszych wschodnich sąsiadów – przejdą tam dodatkowe dwumiesięczne szkolenia.
Do rolników z Zimbabwe trafi sprzęt o wartości 58 mln dolarów. Pierwsza partia maszyn, w której skład wchodziło 20 kombajnów, 100 ciągników oraz 52 siewniki, trafiła do Afryki pod koniec czerwca 2020 r. Kolejna jest zaplanowana pod koniec roku.
Zimbabwe jest krajem niewiele większym od Polski – o powierzchni 390 tys. km kw. Mieszka w nim blisko 15 mln osób. Grunty rolne zajmują powierzchnię 162 tys. km kw., czyli 41,5% całego kraju (dane FAO).
To nie pierwszy przykład współpracy krajów europejskich i afrykańskich w takim zakresie. Polski Ursus dostarczał kilka lat temu swoje maszyny do Etiopii i Tanzanii.
Źródło: world-grain.com, ursus.com