Agroturystyka – dofinansowanie 2024-2027 z programu LEADER
Agroturystyka może uzyskać wsparcie finansowe z programu LEADER Krajowego Planu Strategicznego WPR 2023-2027. Wynosi ono nawet 500 tys. zł! Dowiedz się, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do agroturystyki. Na jakie działania można przeznaczyć dotacje na agroturystykę, a na jakie nie jest to możliwe? Jakie warunki należy spełnić? Przeczytaj i skorzystaj!
Ile może wynieść dofinansowanie na agroturystykę?
Interwencja I.13.1 WPR 2023-2027 LEADER/ Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) przewiduje wiele obszarów dofinansowania polskiej wsi, w tym także dotacje na agroturystykę [3]. Zasady programu określono w „Wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania i wypłaty pomocy finansowej […] dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Wdrażanie LSR”.
Zgodnie z nimi dofinansowanie na agroturystykę wynosi maksymalnie 500 tys. zł i obejmuje do 85% kosztów kwalifikowanych. Kwota przyznanych dotacji na agroturystykę nie może być niższa niż 50 tys. zł [11].
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie agroturystyki i jakie są szanse na dotację?
Dotacje na agroturystykę z interwencji LEADER WPR 2023-2027 będą udzielane za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania (LGD), które zwykle obejmują kilka gmin [3]. To do nich trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie agroturystyki. One też określają kryteria o charakterze premiującym i dostępowym, jak również termin złożenia wniosków [2], [10]. Każda LGD niezależnie od innych ustala zarówno kryteria, jak i termin wnioskowania o dotację na agroturystykę. Szacując więc szanse swojego wniosku o dofinansowanie agroturystyki, warto zainteresować się strategią działającej na swoim terenie LGD w zakresie rozwoju lokalnych obszarów wiejskich. Agroturystyka otrzyma dofinansowanie LDG tylko wtedy, gdy jej rozwój będzie zbieżny ze strategią danej LGD.
Działających na danym obszarze LGD należy szukać na stronach urzędów marszałkowskich oraz na stronie https://www.ksowplus.pl/.
Na jakie projekty można przeznaczyć dotacje na agroturystykę?
Program LEADER przeznaczony jest między innymi na rozwój pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych, w tym na założenie lub na rozwój [2]:
- gospodarstwa agroturystycznego, czyli takiego gospodarstwa rolnego, które oferuje odpoczynek w wiejskich warunkach (agroturystykę);
- gospodarstwa opiekuńczego, czyli gospodarstwa rolnego zaadaptowanego do potrzeb osób starszych, w którym będą one mogły doznać terapeutycznego kontaktu z przyrodą i drugim człowiekiem [9];
- zagrody edukacyjnej, czyli takiej działalności dla dzieci i młodzieży, która polega na organizowaniu zajęć z minimum dwóch dziedzin związanych z rolnictwem. Należą do nich: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna, przetwórstwo płodów rolnych, świadomość ekologiczna, dziedzictwo kultury materialnej wsi, w tym rękodzieła i zawodów [8].
Dwie ostatnie formy zarobkowania są szczególnie atrakcyjne dla tych rolników, którzy już prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Mogą one bowiem być naturalnym i niskobudżetowym rozszerzeniem katalogu oferowanych usług, a tym samym sposobem zwiększenia dochodów, jakie generuje gospodarstwo agroturystyczne.
Na jakie projekty NIE może zostać przeznaczone dofinansowanie do agroturystyki?
Nie wszystko można sfinansować z dotacji na agroturystykę z interwencji LEADER. Wykluczona jest budowa lub modernizacja:
- dróg;
- sieci wodno-kanalizacyjnych;
- przydomowych oczyszczalni ścieków;
- targowisk.
Niedopuszczalne jest też finansowanie z programu LEADER działań związanych ze świadczeniem usług dla rolnictwa [1].
Warto też wiedzieć, że jeżeli rolnik otrzyma wsparcie na założenie agroturystyki z inicjatywy LEADER, to przez kolejne 2 lata nie może występować z wnioskiem o dofinansowanie rozwoju działającego gospodarstwa agroturystycznego. Dopiero po upływie 2 lat możliwe jest kolejne dofinansowanie na agroturystykę z tegoż programu [2].
Jakie warunki musi spełniać agroturystyka, aby otrzymać dotację z interwencji LEADER 2024-2027?
Agroturystyka ma szansę na otrzymanie pomocy finansowej z programu LEADER 2024-2027, o ile spełni podstawowe warunki wskazane w wytycznych szczegółowych. Najważniejsze to udokumentowany fakt, że od minimum roku przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie agroturystyki wnioskodawca jest rolnikiem, jego małżonkiem lub domownikiem z małego gospodarstwa rolnego oraz [11]:
- mieszka na terenie, którym objęte są dotacje LGD;
lub
- prowadzi działalność gospodarczą na tym terenie (adres wpisany jest do CIDG);
lub
- na takim terenie spełnia pozarolniczą funkcję gospodarstwa rolnego.
Dofinansowanie do agroturystyki może zostać przyznane, o ile wnioskodawca spełni wiele dodatkowych warunków zapisanych w wymogach szczegółowych, w tym np. [11]:
- celem inwestycji jest założenie agroturystyki lub przystosowanie istniejącego gospodarstwa agroturystycznego do wyższego standardu lub szerszego zakresu świadczonych dla turystów usług;
- koszty nie dotyczą produkcji rolniczej lub przetwórstwa;
- wnioskodawca realizuje lub – w przypadku zakładania gospodarstwa agroturystycznego – przedłoży koncepcję wdrożenia systemu kategoryzacji WBN;
- wnioskodawca udokumentował lub – w przypadku zakładania agroturystyki – deklaruje przystąpienie do organizacji zrzeszającej kwaterodawców wiejskich nie później niż w dniu złożenia WOP;
- uproszczony biznesplan wskazuje na zasadność ekonomiczną rozpoczęcia lub rozwinięcia agroturystyki;
- w załączonym biznesplanie zapisano: wyjściowe wyniki ekonomiczne gospodarstwa, liczbowo określony cel inwestycji (np. wzrost przychodów do konkretnej wartości), listę działań oraz już posiadanych zasobów, kwalifikacji i doświadczeń prowadzących do osiągnięcia wskazanego celu.
Warto też zwrócić uwagę na dodatkowy wymóg w przypadku dotacji LGD na rozwinięcie istniejącego gospodarstwa agroturystycznego. Dofinansowanie może zostać przyznane, o ile rolnik wykaże, że w ciągu ostatnich 3 lat świadczył usługi związane z agroturystyką przez łącznie minimum 365 dni. Powinno to być potwierdzone wpisem w gminnej ewidencji innych obiektów hotelarskich [11].
Wypłata dofinansowania na agroturystykę i zobowiązania
Wypłata przyznanego dofinansowania na agroturystykę będzie możliwa, o ile rolnik uzyskał zakładaną kategorię WBN. Musi też posiadać certyfikat i umieścić tablicę rekomendacyjną w widocznym dla turystów miejscu [11].
Otrzymując dotację LGD, rolnik zobowiązuje się do prowadzenia dofinansowanej działalności przez 5 lat od jej wypłaty i do reklamowania jej w ogólnodostępnych środkach przekazu. Konieczne jest też, aby w okresie, na jaki zostało przyznane dofinansowanie na agroturystykę, kontynuował członkostwo w organizacji zrzeszającej kwaterodawców wiejskich i poddawał się inspekcjom Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” [11].
Ponadto rolnik, który otrzymał dofinansowanie do agroturystyki, musi prowadzić ewidencję świadczonych usług lub sprzedaży produktów rolnych [11].
Więcej na temat agroturystyki:
- Agroturystyka – jak zacząć? (i-rolnik.pl)
- Agroturystyka w Polsce: statystyki, opłacalność, jak zdobyć gości (i-rolnik.pl)
- Agroturystyka – podstawowe wymagania pobytowe, sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe (i-rolnik.pl)
- Podatki w agroturystyce (i-rolnik.pl)
Źródła
[3] https://www.ksowplus.pl/rozwoj-obszarow-wiejskich/leader-/-rlks
[4] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/-leaderrozwoj-lokalny-kierowany-przez-spolecznosc-rlks
[8] https://agronews.com.pl/artykul/zagroda-edukacyjna-czyli-jak-dorobic-na-wsi/
[9] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/gospodarstwa-opiekuncze
[10] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/-leaderrozwoj-lokalny-kierowany-przez-spolecznosc-rlks