Przegląd najważniejszych informacji – ARiMR i MRiRW | 7
Konkurs „Świat się kręci wokół wsi”
MRiRW przypomina o trwającym konkursie „Świat się kręci wokół wsi”. Jest on skierowany do amatorskich filmowców mieszkających na wsi.
Uczestnicy konkursu będą rywalizować w ramach dwóch kategorii wiekowych:
Kategoria I – osoby w wieku 16-25 lat
Zadaniem tych osób jest zaprezentowanie swojej okolicy jako wspaniałego miejsca do życia i rozwoju zawodowego. Uczestnicy mają pokazać, jak widzą siebie na wsi za kilka lat.
Kategoria II – młodzi rolnicy do 40 lat
Zadaniem tych osób jest podzielenie się doświadczeniami, osiągnięciami w rozwijaniu swojego gospodarstwa rolnego.
Zwycięzca z każdej kategorii może otrzymać 6 000 zł brutto.
Formularze zgłoszeniowe przyjmowane są do 28 września 2022 roku.
Więcej informacji: MRiRW | II Ogólnopolski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi” – 2022 r.
🌾🎥🔔 Przypominamy! Trwa II ogólnopolski, amatorski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i przyślij nam swój film. Pokaż jak zmienia się polska wieś.
👉 Formularze zgłoszenia przyjmujemy do 28 września 2022 r., a filmy do 30 IX br.Więcej: https://t.co/Jy4mW3jwuP pic.twitter.com/n6trAE0FZ3
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) August 16, 2022
44 Podlaski Narodowy Pokaz Koni Arabskich w Janowie Podlaskim
MRiRW podsumowało 44 wystawę koni arabskich w Janowie Podlaskim. Na imprezie minister Henryk Kowalczyk podkreślił między innymi ważną rolę w hodowli koni spółek, które są zarządzane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
W wydarzeniu wzięli udział kupcy z odległych rejonów świata – Arabii Saudyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Iranu, Izraela. Nie zabrakło również pasjonatów koni z kontynentu europejskiego.
Klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie została uznana najlepszym koniem pokazu. W ramach aukcji Pride of Poland sprzedano łącznie 14 koni o wartości ok. 1,6 mln euro. Najdroższa klacz – Esmeraldia ze stadniny w Michałowie – trafiła do nowego właściciela za kwotę 400 tys. euro.
Spotkanie z ambasadorem Ukrainy
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z nowo powołanym ukraińskim ambasadorem w Polsce Wasylem Zwaryczem. Strona ukraińska podziękowała za dotychczasową pomoc stronie polskiej w związku z agresją rosyjską. Minister Kowalczyk podkreślił zaś zaangażowanie naszego kraju w działania mające na celu zapewnienie światu bezpieczeństwa żywnościowego poprzez wsparcie wywozu ukraińskiego zboża. Przedstawił też propozycje kolejnych działań, które miałyby udrożnić przepływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy przez Polskę do innych krajów.
Przy okazji można spotkania wspomnieć o wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. Import ukraińskich towarów do Polski w 2021 roku wyniósł 930,4 mln euro. Na Ukrainę natomiast trafiły polskie produkty o wartości 811,3 mln euro – za 12 proc. tej kwoty odpowiadały sery i twarogi. Poza tymi towarami, za wschodnią granicę eksportowaliśmy czekoladę, kawę, przetwory zawierające kakao oraz produkty do karmienia zwierząt.
Producenci chmielu złożyli wnioski
Do 12 sierpnia w ARiMR producenci chmielu mogli złożyć wnioski o dofinansowanie. Ostatecznie do agencji wpłynęły 745 wnioski – aż 705 zgłoszeń było autorstwa rolników pochodzących z woj. lubelskiego.
Źródło: MRiRW, ARiMR
Zdjęcie: shutterstock