Zdrowie konia – jak zadbać o żywienie, cz. 3. Analiza weendeńska pasz
Czym jest pasza?
Zacznijmy od początku. Definicję paszy przytaczaliśmy w poprzednim artykule (Zdrowie konia – jak zadbać o żywienie, cz. 2 Pasze) więc dziś w skrócie. Pasza to materiał pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, który zawiera składniki pokarmowe przyswajalne dla zwierząt i jest stosowany w żywieniu zwierząt gospodarskich.
Analiza weendeńska (analiza podstawowa) to chemiczna analiza składników pokarmowych w paszy, która umożliwia oznaczenie jej pięciu składników: suchej masy, popiołu surowego, białka surowego, tłuszczu surowego i włókna surowego. Metoda, mimo że została opracowana XIX w. przez Henneberga i Stohmanna, w Zakładzie Doświadczalnym w Weende koło Getyngi (stąd nazwa), stanowi nadal podstawę dla współczesnych systemów oceny wartości pasz. Wynikiem analizy weendeńskiej jest uzyskanie informacji o składnikach pokarmowych, które znajdą się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia.
Analiza weendeńska pasz
Wpływ czynników na wyniki produkcyjne zwierząt
Po co ta cała analiza? Ponieważ szacuje się, że aż 65% wpływu na wyniki produkcyjne zwierząt, mają czynniki żywieniowe. Wartość pokarmowa, zapotrzebowanie pokarmowe, jakość pasz – tylko z wiedzą na ten temat hodowca jest w stanie przygotować zbilansowany program karmienia koni (i innych zwierząt), by ich potrzeby żywieniowe były jak najlepiej zaspokojone.
A pozostałe 35%?
To czynniki genetyczne ~25% i czynniki zootechniczne ~10%.
Rola związków chemicznych w organizmie
- Substancje energetyczne:
– węglowodany (włókno surowe i związki bezazotowe wyciągowe),
– tłuszcze.
- Substancje budulcowe:
– białko,
– makroelementy (wapń Ca, fosfor F, chlor Cl, sód N, potas K, Magnez Mg, Siarka S). Wapń i fosfor biorą udział w krzepnięciu krwi, przemianach energetycznych mięśni. Chlor, sód, potas – odgrywają decydującą rolę w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Zapotrzebowanie na te pierwiastki wzrasta wraz ze wzmożoną potliwością konia.
- substancje regulujące:
– mikroelementy (kobalt Co, miedź Cu, cynk Zn, mangan Mn, żelazo Fe, fluor F, jod I, selen Se, chrom Cr). Miedź, cynk i magnez wpływają na wytworzenie prawidłowej puszki kopytowej;
– witaminy – substancje organiczne nie będące źródłem energii ani materiałem budulcowym, a niezbędne w małych ilościach dla prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w organizmie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach: B1, B2, B6, C, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy.
W żywieniu koni najważniejszą rolę odgrywają witaminy:
– E – duże stężenie tej witaminy znajduje się w zielonce z traw. Zalecana jest suplementacja – 1 000 jm/dzień.
– z grupy B – wytwarzane są w jelicie cienkim konia przy udziale bakterii. Suplementację tych witamin przeprowadza się podając koniom dodatek drożdży do paszy.
– C – wytwarzana jest w wątrobie. Suplementacja zalecania jest koniom karmionym wyłącznie sianem.
Rola wody w organizmie
Woda dla koni, jak i dla wszystkich organizmów żywych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju, zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Dlaczego?
– Bierze udział w procesach wchłaniania z jelit,
– odżywia komórki całego organizmu,
– jest środowiskiem dla wszelkich reakcji chemicznych związanych z metabolizmem,
– bierze udział w regulacji ciepłoty ciała,
– jest rozpuszczalnikiem substancji dostarczanych do organizmu,
– bierze udział w reakcjach biochemicznych,
– bierze udział w wytwarzaniu enzymów,
– zwilża błony śluzowe oraz gałki oczne.
Konie powinny pobierać 2-3 l wody/kg masy ciała.
Na zakończenie
Żywienie jest jednym z najważniejszych elementów opieki nad koniem. Wpływa na jego zdrowie, zachowanie oraz wygląd. Koń koniowi nierówny, dlatego rodzaj i ilość podawanej paszy powinny być dostosowane do rasy, wieku, charakteru, wzrostu, masy ciała i rodzaju codziennej aktywności podejmowanej przez konia. Trzeba też pamiętać o specyficznej budowie układu pokarmowego konia i jego stosunkowo małym, jednokomorowym żołądku z ograniczoną przestrzenią do przechowywania treści pokarmowej. Stąd tak istotne jest zapewnienie koniom stałego dostępu do paszy objętościowej. Jeżeli niemożliwy jest ich kilkugodzinny pobyt na pastwisku i pobranie zielonki, zapewnijmy im przynajmniej swobodny dostęp do podstawowej paszy objętościowej suchej jaką jest siano. O rodzajach pasz możecie Państwo przeczytać tutaj >
Bibliografia:
„Żywienie zwierząt i paszoznawstwo”, opracowanie zbiorowe
„Żywienie koni” webinar organizowany przez Animalia Szkolenia, prowadzony przez Sylwię Marchewkę
https://www.sano.pl/Rolnictwo/Analiza%20weende%C5%84ska – dostęp 23.11.2020 r.
O żywieniu koni przeczytaj jeszcze:
Zdrowie konia – jak zadbać o żywienie, cz. 1
Zdrowie konia – jak zadbać o żywienie, cz. 2, Pasze