03.04.2025

Ogórek królobójca!

Warzywa mogą wpływać na naszą historię? Oczywiście, że tak!

Bohaterem niniejszej opowieści jest ogórek. Niepozorny, zielony, a według niektórych plotek sprawca śmierci jednego z królów Polski – Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Sprawa jest zagadkowa i nie do końca wiadomo, co było przyczyną nagłego zgonu monarchy zasiadającego na polskim tronie w latach 1669-1673. Scenariusz zadławienia się ogórkiem jest tylko jednym z możliwych…

Mnogość hipotez co do wydarzenia to, być może, zamierzony efekt działań ogórka, który puścił w obieg kilka wersji tylko po to, aby uniknąć odpowiedzialności!

Poznaj wszystkie (agro)ciekawostki

Fot. GettyImages

01.04.2025

Sytuacja upraw na polach i wiosenny sezon ubezpieczania upraw

Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym wypowiada się Bernard Mycielski, dyrektor szkód rolnych w Generali Agro.

Wysuchaj podcast (serwis Spotify)

26.03.2025

Czym jest franszyza integralna?

Po obejrzeniu filmu Generali kolejne pojęcie ubezpieczeniowe przestanie być tajemnicze.

Zobacz wszystkie odcinki

20.03.2025

Złoty wiek i rolnictwo w liczbach

W XVI wieku Rzeczpospolita była potęgą, zarówno pod względem militarnym, jak i gospodarczym. Swoją pozycję osiągnęła dzięki handlu zbożem, wykorzystując ogromny popyt innych europejskich krajów na ten towar. Okres ten nie bez przyczyny nazywamy Złotym wiekiem.

Ile osób było wówczas zaangażowanych w produkcję naszego głównego towaru eksportowego?

Według szacunków, aż 600 tys. rodzin zajmowało się rolnictwem, a same uprawy zajmowały wówczas powierzchnię ok. 11 mln hektarów (ok. 10-11 proc. powierzchni państwa). Najpopularniejszym uprawianym zbożem było żyto i owies. Rolnicze tereny zlokalizowane były głównie w dorzeczu Wisły – po to, aby transport zboża do naszych portów był jak najtańszy i najszybszy.

Poznaj wszystkie (agro)ciekawostki

„Hołd pruski” – obraz Jana Matejki bez wątpienia kojarzony z polskim Złotym wiekiem.

Źródło: Bański J., 2007, Historia rozwoju gospodarki rolnej na ziemiach polskich, https://www.igipz.pan.pl/tl_files/igipz/ZGWiRL/ARP/03.Rozwoj%20gospodarki%20rolnej%20w%20Polsce.pdf
Fot. wikimedia.org

19.03.2025

Ubezpieczenie OZE w gospodarstwie rolnym

Zachęcamy do wysłuchania podcastu, którego tematyką jest ubezpieczenie instalacji odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych, w kontekście prowadzonej działalności rolniczej.

W materiale wypowiada się Paweł Kwiatoń – ekspert Generali Agro.