18.04.2025

Dofinansowanie dla pszczelarzy (2025)

Hodowcy pszczół mają możliwość otrzymania dofinansowania – 50 zł za każdą rodzinę pszczelą, która przezimowała.

Pszczelarz, którzy zamierza ubiegać się o dodatkowe środki finansowe, powinien być wpisany do ewidencji producentów i prowadzić działalność nadzorowaną. Jego pszczoły natomiast muszą być ujęte w rejestrze weterynaryjnym.

Nabór prowadzą biura powiatowe ARiMR do 31 maja 2025 roku. Na wsparcie pszczelarzy ma być przeznaczona z budżetu państwa kwota 80 mln zł.

Więcej informacji (strona ARiMR)

17.04.2025

Kartagina nie tylko handlem stała

Skojarzenia historyczne z Kartaginą są dość jednoznaczne. Najwybitniejsze osobistości? Zdecydowanie Hannibal i słonie, które z uśmiechem na ustach uczestniczyły w wysokogórskich wyprawach o charakterze wojskowym. Źródło bogactwa? Przede wszystkim handel. W grupie skojarzeń nie ma miejsca na rolnictwo – całkowicie niesłusznie. Tę gałąź gospodarki Kartagina miała bardzo dobrze rozwiniętą jak na ówczesne standardy.

Kartagińczycy potrafili osiągnąć wysoką wydajność produkcji żywności – między innymi dzięki stosowaniu nawadniania. Zapleczem ich produkcji rolnej były tereny północnej Afryka. Figi, granaty i gruszki były ważnymi towarami eksportowymi. Trafiały one na stoły ich największych wrogów – Rzymian – którzy samych Kartagińczyków darzyli szacunkiem, chociażby ze względu na ich zdolności organizacyjne i osiągnięcia na polu gospodarczym (wioski kartagińskie uznawali za kwitnące).

Poznaj wszystkie (agro)ciekawostki

Popowski S., Kartagina zbudowała bogatą i dobrze zorganizowaną republikę — zniszczoną przez Rzymian, https://obserwatorgospodarczy.pl/2024/12/11/kartagina-zbudowala-bogata-i-dobrze-zorganizowana-republike-zniszczona-przez-rzymian/#goog_rewarded

09.04.2025

Czym jest indeksacja?

W kolejnym odcinku #eduGenerali wyjaśniane jest pojęcie „indeksacji”.

Zapraszamy do oglądania.

Zobacz wszystkie odcinki

08.04.2025

Pomoc finansowa dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi

Producenci rolni, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku zeszłorocznej powodzi, mają możliwość wnioskowania o pomoc finansową. Skierowana jest do tych, którzy ponieśli szkodę m.in. w uprawach, zapasach ziemiopłodów, budowlach służących do produkcji rolnej czy też w maszynach, urządzeniach bądź wyposażeniu wykorzystywanych do prowadzonej działalności rolniczej.

Nabór trwa od 4 do 16 kwietnia 2025 roku. Na pomoc przeznaczono 250 mln zł.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej informacji (strona MRiRW)

03.04.2025

Ogórek królobójca!

Warzywa mogą wpływać na naszą historię? Oczywiście, że tak!

Bohaterem niniejszej opowieści jest ogórek. Niepozorny, zielony, a według niektórych plotek sprawca śmierci jednego z królów Polski – Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Sprawa jest zagadkowa i nie do końca wiadomo, co było przyczyną nagłego zgonu monarchy zasiadającego na polskim tronie w latach 1669-1673. Scenariusz zadławienia się ogórkiem jest tylko jednym z możliwych…

Mnogość hipotez co do wydarzenia to, być może, zamierzony efekt działań ogórka, który puścił w obieg kilka wersji tylko po to, aby uniknąć odpowiedzialności!

Poznaj wszystkie (agro)ciekawostki

Fot. GettyImages