Najpotężniejszy wielbiciel salcesonu w historii
Salceson bez wątpienia nie należy do najbardziej wykwintnych wyrobów wędliniarskich. W epoce zimnej wojny był jednak obecny na stole jednego z najważniejszych polityków na świecie – Leonida Breżniewa.
Sekretarz generalny partii komunistycznej w ZSRR (1964-1982) miał słabość do polskiego salcesonu i nawet w obliczu choroby potrafił go spożywać kilogramami.
Chcesz wiedzieć więcej o upodobaniach kulinarnych polskich i sowieckich dygnitarzy komunistycznych? Zapraszamy do lektury artykułu „Rząd sam się wyżywi. O upodobaniach kulinarnych komunistycznej władzy…”.
Poznaj wszystkie (agro)ciekawostkiŹródło: Wieczorkiewicz Paweł Piotr, Bohaterowie, renegaci, zdrajcy…, Łomianki 2018. Fot. wikimedia.org
Pryszczyca – oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępniło w mediach społecznościowych oświadczenie Krzysztofa Jażdżewskiego dotyczące pryszczycy.
Zachęcamy do wysłuchania.
Więcej informacji o działaniach podejmowanych przez polskie służby weterynaryjne w obliczu wykrycia ogniska pryszczycy w Niemczech można znaleźć na stronach MRiRW. Link do tych treści zamieszczamy poniżej.
Więcej informacji (strona MRiRW)📢 Oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego ws. pryszczycy.
❗Informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech polskie służby weterynaryjne podejmują szeroko zakrojone działania prewencyjne.
✅ Wdrożone zostały rygorystyczne kontrole… pic.twitter.com/kTJllLodcA
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) February 5, 2025
Obowiązek szkoleniowy dla wybranych rolników
ARiMR przypomina o obowiązkach spoczywających na rolnikach, którzy ubiegali się o płatności dobrostanowe w poprzednim roku.
Do 14 marca 2025 roku osoby te muszą wziąć udział w szkoleniu, którego tematem są metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej.
Do 21 czerwca 2025 roku rolnicy są z kolei zobowiązani do dostarczenia do ARiMR zaświadczenia, które potwierdzi udział w wymaganym szkoleniu.
Więcej informacji (strona ARiMR)Do 14 marca 2025 r. rolnicy, którzy ubiegali się o płatności dobrostanowe w ramach ubiegłorocznej kampanii, powinni wziąć udział w szkoleniu dotyczącym metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. https://t.co/agy29919jY
— Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (@ARiMR_GOV_PL) February 5, 2025
Źródło: www.gov.pl/web/arimr/dobrostan-zwierzat--coraz-mniej-czasu-na-wziecie-udzialu-w-obowiazkowym-szkoleniu
Który prezydent USA zajmował się uprawą orzeszków ziemnych?
Prawidłowa odpowiedź to Jimmy Carter, gospodarz Białego Domu w latach 1977-1981.
Carter, urodzony w 1924 roku, wychowywał się na farmie orzeszków ziemnych, którą prowadził jego ojciec. Początkowo związał się z wojskiem, służąc w marynarce wojennej. Miał nawet szanse na zostanie kapitanem okrętu. Śmierć ojca w 1953 roku zmieniła jednak plany przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wrócił w swoje rodzinne strony, aby pomóc rodzinie w zajęciu się farmą. Pierwszy rok rolniczej działalności Cartera nie należał do najbardziej udanych – z uwagi na suszę. Kolejne lata były już jednak pomyślne dla rozwoju gospodarstwa.
Carter należał do nielicznej grupy prezydentów, którym nie udało się przedłużyć swojej obecności w Białym Domu na kolejną kadencję (przegrał z Ronaldem Reaganem). Wielu jednak doceniało jego „pragmatyczną mądrość plantatora orzeszków ziemnych” (słowa Jona G. Burns’a, spikera parlamentu stanu Georgia).
Z czego znany jest Carter? Polacy mogą go dobrze wspominać, gdyż aktywnie wspierał antykomunistyczne ruchy w naszym kraju. Ponadto dążył do wyciszenia światowych konfliktów i ograniczenia zbrojeń. Jego sukcesem było m.in. doprowadzenie do zakończenia wojny egipsko-izraelskiej (porozumienia z Camp David z 1978 roku). Za swoją działalność otrzymał w 2002 roku Pokojową Nagrodę Nobla.
Poznaj wszystkie (agro)ciekawostkiŹródło: J. Przybylski, Plantator z misją, https://dorzeczy.pl/opinie/674665/jimmy-carter-przybylski-plantator-z-misja.html Fot. The Jimmy Carter Presidential Library, Public domain, via Wikimedia Commons
OC komunikacyjne – dlaczego składka może być wyższa niż wartość Twojego samochodu?
Minuta wystarczy, aby znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie. Obejrzyj nasz krótki film i dowiedz się więcej o ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Zobacz wszystkie odcinki