Rolnik nie niedźwiedź – zimy nie przesypia | Okres jesienny to czas intensywnych prac polowych i nie tylko.
Co się dzieje teraz na polu?
W niektórych regionach kraju wciąż trwa zbiór kukurydzy ziarnowej, roślin okopowych – buraków cukrowych, marchwi i pietruszki.
Około 15 października nastąpiły tak intensywne opady deszczu, że zbiór kukurydzy ziarnowej musiał być przerwany i lokalnie trwa nawet do dziś.
A co po opóźnionych zbiorach?
Wielu rolników podejmuje ryzyko wysiewu głównie pszenicy ozimej. Decydując się na to, warto rozejrzeć się za specjalnymi odmianami tolerującymi opóźniony siew. Najlepiej zapytać u lokalnych dystrybutorów materiału siewnego lub poszukać np. w publikacjach wydawanych przez COBORU odmian zbóż dobrze plonujących w opóźnionych terminach siewu. Pszenica ozima zasiana nawet w listopadzie, często plonuje lepiej niż pszenica jara, ponieważ ma więcej czasu na prawidłowy wzrost i rozwój, a przede wszystkim jest mniej narażona na niedobór wody w początkowych fazach rozwoju.
Nawożenie
Jesień to również czas stosowania środków ochrony roślin na plantacjach. Każdy rolnik sam decyduje, czy przeprowadza ochronę herbicydową zbóż jesienią, czy tylko wiosną. W przypadku siewu zbóż w optymalnym terminie agrotechnicznym, stosowne jest przeprowadzenie ochrony herbicydowej jesienią. Należy wtedy uwzględnić panujące warunki atmosferyczne, stan uwilgotnienia gleby oraz stopień zachwaszczenia danego pola. Przed zastosowaniem ochrony roślin jesienią, bezwzględnie należy przeczytać etykietę produktu w celu zapoznania się z optymalnymi warunkami atmosferycznymi podczas stosowania. Należy pamiętać, że na etykietach podawana jest optymalna temperatura na danym polu przy gruncie, a NIE w prognozie pogody lub na termometrze za oknem. Jeśli na plantacji występuje bardzo niskie zachwaszczenie, dopuszcza się zastosowanie wyłącznie wiosennej ochrony herbicydowej, ale to już indywidualna decyzja, ponieważ rolnik sam najlepiej zna swoje pole. W przypadku opóźnionych terminów siewu, herbicyd często stosuje się tylko wiosną.
Jesienna ochrona plantacji to nie tylko stosowanie herbicydów, ale coraz częściej stosowanie fungicydów i insektycydów, spowodowane wzrastającą w ostatnich latach presją chorób grzybowych i szkodników, którym sprzyja ciepła jesień. Na wcześnie zasianych plantacjach zbóż ozimych, często spotykane są już pierwsze objawy chorób grzybowych oraz wirusowych, których to wektorami najczęściej są mszyce. W związku z tym należy dokładnie obserwować stan plantacji zbóż i rzepaków.
Orka zimowa
Po zakończeniu zbioru wszystkich gatunków roślin z pól, nadchodzi czas na orkę zimową. Jest to pierwszy zabieg agrotechniczny dla roślin jarych w najbliższym roku uprawy. Obecnie warunki do orki są korzystne, lecz zdarzają się pola, na których nadal występują zastoiska wodne lub gleba jest na tyle uwilgotniona, że „przykleja się” do elementów roboczych pługów.
A co z budynkami?
Po zakończeniu wszelkich prac polowych, późną jesienią nadchodzi czas na przeprowadzenie remontów budynków i magazynów, na które brakowało czasu przez cały rok. Trzeba zabezpieczyć je przed zimą. Również maszyny rolnicze powinny przejść przeglądy i konieczne naprawy przed kolejnym sezonem. Oprócz budynków, warto też zabezpieczyć swoje uprawy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi zimą oraz przez cały sezon wegetacji. Jesień to również czas na uporządkowanie dokumentacji gospodarstwa, zakup nawozów mineralnych, zaplanowanie zasiewów roślin jarych i długo wyczekiwany odpoczynek.
Tekst i zdjęcia: Łukasz Suty