Przezimowanie pszenicy ozimej, cz. 1/4 | Wyzwania w uprawie
Pszenica zwyczajna (Triticum aestivum L.), to roślina należąca do rodziny wiechlinowatych i będąca jednym z najczęściej uprawianych gatunków zbóż w Polsce. Pszenica ozima może być wykorzystywana na wiele sposobów. Najbardziej znana w przetwórstwie spożywczym, gdzie ziarno służy do produkcji kasz, makaronów, mąki, słodu browarniczego czy skrobi. W hodowli zwierząt – paszą jest zarówno słoma, jak i ziarno. Olej z kiełków pszenicy znajdziemy też w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.
Pomimo tak dużej popularności i pełnienia ważnej roli w płodozmianie, uprawa pszenicy ozimej nie jest prosta. W znacznym stopniu wpływają na to warunki klimatyczne panujące w Polsce. Największe zagrożenia w uprawie występują w okresie jesienno-zimowym. Począwszy od siewu, poprzez wschody, rozpoczęcie okresu przezimowania w odpowiedniej fazie rozwojowej, a kończąc na trudnych warunkach pogodowych panujących zimą. Czas ten w warunkach klimatycznych Polski można nazwać okresem skrajności, ponieważ terminowy siew mogą zakłócić intensywne opady deszczu lub wystąpienie posuchy. W okresie zimowym na plantacji może zalegać gruba warstwa pokrywy śnieżnej prowadząca do wyprzenia roślin lub całkowity brak pokrywy śnieżnej, który w połączeniu z silnym wiatrem może skutkować wysmalaniem.
Za główny czynnik wpływający na przezimowanie pszenicy ozimej uważa się temperaturę. Bardzo ważne jest, aby temperatura obniżała się łagodnie i stopniowo. Niepożądana jest sytuacja, w której, ze względu na średnią dobową temperaturę powietrza powyżej 5°C, późną jesienią nadal trwa wegetacja roślin, a następnie w krótkim czasie warunki termiczne ulegają znaczącej zmianie (spadek temperatury poniżej 0°C).
Wymienione powyżej niekorzystne zjawiska pogodowe wraz z nieprawidłową agrotechniką mogą być przyczyną redukcji obsady roślin, uszkodzeń systemu korzeniowego, a nawet przemarznięcia węzła krzewienia rośliny, co negatywnie wpływa na przezimowanie plantacji, a w konsekwencji na wielkość i jakość plonu roślin.
To pierwsza część obszernego artykułu nt. pszenicy ozimej. W kolejnym tygodniu:
- znaczenie klimatu i gleby w uprawie pszenicy,
- agrotechnika,
- uprawa roślin ozimych a pory roku.
Autor: Łukasz Suty
Zdjęcie: klimkin from Pixabay