Powstanie Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej OZE SGGW
Na terenie gospodarstwa Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory, należącego do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (gmina Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie), powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej OZE.
„Odnawialne źródła energii to technologie, które wciąż są rozwijane, badane i udoskonalane. Służą nie tylko planecie, ale mają ułatwiać nasze życie i obniżać koszty, które ponosimy. Fotowoltaika oraz biopaliwa to rozwiązania, które bardzo szybko zyskują popularność w Polsce. Właśnie dlatego edukacja ekologiczna w tym zakresie jest tak ważna” – mówił o projekcie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
„Mam nadzieję, że dzięki działalności Centrum Edukacji Ekologicznej OZE studenci będą mogli nabyć praktyczne umiejętności w perspektywicznej dziedzinie, rolnicy i przedsiębiorcy zdobędą wiedzę i poznają narzędzia umożliwiające wykorzystywanie wszystkich zasobów, jakich dostarcza nam natura, a mieszkańcy Mazowsza w przystępny sposób dowiedzą się jak wszyscy wspólnie możemy dążyć do niezależności energetycznej. Inwestycję docenią na pewno okoliczni mieszkańcy, którzy zostaną uwolnieni od przykrego zapachu oraz zanieczyszczania pobliskiego jeziorka” – zaznaczył wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
W ramach projektu planowana jest budowa zaplecza laboratoryjno-dydaktycznego, gdzie mieszkańcy, studenci, uczniowie i młodzież będą mogli w sposób bezpośredni zapoznać się z procesami zachodzącymi w instalacjach wytwarzających energię z OZE. Zakłada się również, że w Centrum Edukacyjnym studenci oraz pracownicy naukowi, będą mogli prowadzić prace badawczo-rozwojowe. Centrum będzie też otwarte dla osób z zewnątrz. Uruchomienie instalacji pilotażowej produkującej biogaz oraz instalacji PV, umożliwi produkcję energii elektrycznej i ciepła na cele zaopatrzenia całego kompleksu RZD Obory.
Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do rozwiązania problemu dotyczącego odoru z prowadzonej przez SGGW hodowli bydła. Dzięki instalacji biogazowej, obornik i gnojowica wytwarzane w RZD Obory będą wykorzystywane do produkcji ekologicznego paliwa, tj. biogazu rolniczego.
Modernizacja infrastruktury, wchodzącej w skład RZD Obory, obejmuje również dwa zbiorniki na gnojowicę, utwardzenie placu i dobudowanie niezbędnych zbiorników fermentacji do uruchomienia instalacji pokazowej elektrociepłowni na biogaz wraz z układem kogeneracyjnym i instalacją PV. Dodatkowo zostanie wykonana instalacja do przygotowania nawozu organicznego z pozostałości pofermentacyjnej, wraz z jego dystrybucją z wykorzystaniem wozu asenizacyjnego. Będzie to instalacja demonstracyjna, której przekaz edukacyjny dotyczy sposobu konwersji odnawialnych źródeł i zmniejszenia zużycia paliw tradycyjnych, np. oleju napędowego. Wyposażenie instalacji w monitoring online, ściany przeźroczyste i ścieżki edukacyjne ułatwią realizację programu edukacyjnego Centrum oraz zapewnią dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej OZE pochłonie prawie 2,5 mln zł, przy czym ponad 2,1 mln zł będzie pochodzić z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Edukacja ekologiczna”. Baza edukacyjna powstanie w dwa lata, bo zakończenie realizacji przedsięwzięcia zaplanowano z końcem 2022 r.
Źródło: MKiŚ
Zdjecie: Pixabay