Kolka u konia – jak to się leczy i co widzi lekarz? cz. 2/2
Kolka u konia może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego wezwanie weterynarza w momencie, gdy koń zachowuje się nieswojo, powinno być odruchowe i natychmiastowe. O objawach zespołu kolkowego u koni napisaliśmy w poprzednim artykule >>Kolka u konia – co to i jakie są objawy? cz. 1/2<<
Co robić, jeśli mamy podejrzenie kolki u konia?
Czekając na przyjazd lekarza weterynarii, właściciel powinien:
– całkowicie zaprzestać podawania wszystkich pokarmów (woda bez ograniczeń);
– w miarę możliwości utrzymywać konia w pozycji pionowej, nie pozwalać zwierzęciu rzucać się na ziemię. W przypadku gdy koń stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia właściciela, należy przede wszystkim zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jeśli koń leży na ziemi spokojnie i nie wykonuje gwałtownych ruchów, należy pozwolić mu pozostać w tej pozycji do przyjazdu lekarza weterynarii;
– jeśli występują lekkie objawy kolki, możemy delikatnie przelążować konia. Należy zwrócić uwagę na zachowanie konia – gdy jest chętny do współpracy, można zacząć lążowanie (chód: kłus). Nie należy zmuszać konia do ruchu.
Konsultacja z lek. wet. Aleksandrą Słomkowską
Jak się leczy konia i kto za to zapłaci?
W tabeli poniżej prezentujemy Państwu przykłady leczenia konia przy wystąpieniu kolki. W Concordii Polska Grupa Generali oferujemy ochronę ubezpieczeniową w momencie wystąpienia kolki z koniecznością leczenia w klinice weterynaryjnej.
Więcej o ubezpieczeniu: Ubezpieczenie koni | Kiedy pupil choruje i Ubezpieczenie koni | Sumy i warianty ubezpieczenia – jest w czym wybierać
Co się dzieje w brzuchu konia?
Konie mają skłonności do występowania morzysk ze względu na budowę ich układu pokarmowego: stosunkowo mały żołądek (ok. 10 l, jednokomorowy, dwuczęściowy), brak odruchów wymiotnych, bardzo długie i swobodnie poruszające się jelito cienkie (22 m długości, składa się z dwunastnicy, jelita czczego, jelita biodrowego), zmian średnicy światła jelita.
Jeśli koń będzie przejawiał zachowania świadczące o bólu w obrębie jamy brzusznej czy jamy miednicy, możemy dodatkowo „osłuchać” pacjenta (co prawdopodobnie poleci nam również lekarz w trakcie konsultacji). Jak to zrobić? Przyłożyć ucho do brzucha konia na odcinku przed słabizną (słabizna to miejsce pomiędzy brzuchem, a zadnimi nogami) i nasłuchiwać ruchów perystaltycznych. Jeśli w brzuchu „badanego” przez nas konia zalega głucha cisza, jest to już prawdziwy powód do niepokoju. Samodzielne słuchanie brzucha konia robimy jednak tylko w przypadku koni, które znamy. Nie narażajmy niepotrzebnie swojego bezpieczeństwa.
Czynniki ryzyka wystąpienia morzysk w grupach wiekowych koni
- Źrebięta, noworodki:
- zatrzymanie smółki,
- pęknięcie pęcherza,
- skręt jelit cienkich na krezce.
- 3-12 miesiąc życia:
- wrzody żołądka,
- zaczopowanie jelita biodrowego przez pasożyty,
- piasek w okrężnicy wstępującej.
- Do 24 miesiąca życia:
- skręt jelit cienkich na krezce.
- 24-36 miesiąc życia:
- zatkanie jelita biodrowego.
- Klacze ciężarne:
- skręt macicy,
- skręt okrężnicy,
- uszkodzenie krezki jelit,
- krwiak więzadła szerokiego macicy.
- Utrzymywanie ciągłe na pastwisku, podawanie siana na piachu:
- wzdęcia,
- zapiaszczenie jelit,
- zaparcia,
- kolki.
Czy można zapobiegać kolkom?
Nie ma sposobu na kompletne wyeliminowanie problemów z układem pokarmowym konia, ale można ograniczać szanse ich występowania. Przede wszystkim właściciel musi zadbać o prawidłowe dobranie ilości pasz o nienagannym składzie i dostęp do wody. Nie karmić zwierzęcia od razu po wysiłku fizycznym. Zapewnić koniowi odpowiednią dla niego aktywność ruchową i nie stresować go przemęczeniem i przeforsowaniem organizmu. Konia należy też regularnie odrobaczać i sprawdzać stan jego uzębienia. Kolka to bardzo bolesne doświadczenie u zwierzęcia i trudne dla jego właściciela, dlatego bardzo ważne jest, by reagować szybko i korzystać z pomocy specjalisty – weterynarza.
Bibliografia:
https://equista.pl/editorial/487/weterynaria-kolka-kiedy-konski-brzuch-boli (dostęp 18.11.2020 r.)
„Postępowanie i leczenie w nagłych przypadkach chorób koni”, James A. Orsini, Thomas J. Divers
„Choroby morzyskowe”, Dr n. wet. Katarzyna Michlik
http://www.pro-linen.pl/kolka/ (dostęp 18.11.2020 r.)
http://konieirumaki.pl/wiedza/weterynaria/kolka-niejedno-imie/ (dostęp 18.11.2020 r.)