Kolejny sukces sprzedaży w produkcie Concordia Konie! Konie policyjne z polisą.
Concordia grupa Generali T.U. S. A. ubezpiecza połowę koni użytkowanych w służbie policyjnej. Każdy z tych koni ma zarówno polisę życiową w wariancie Standard, jaki i ryzyko operacji w wariancie Komfort Plus. Pierwsze polisy wystawiliśmy już w 2016 roku – mówi Iwona Mogielska ekspert Agro w Concordii.
Konia i jeźdźca łączy niewyobrażalna więź, ale przede wszystkim także wzajemne zaufanie. Tę piękną harmonię człowieka ze zwierzęciem obserwujemy wśród koni użytkowanych w policji.
Jak zostać jeźdźcem w policji?
Przede wszystkim liczą się chęci, zaangażowanie oraz umiejętność pracy ze zwierzętami. Dużym atutem jest wcześniejszy kontakt z końmi. Zaczynając służbę w ogniwie policji konnej, dobrze jest znać podstawy jeździectwa.
Konie, które dzielnie służą w policji, muszą mieć określony temperament. Są to zwierzęta spokojne, zrównoważone. Nie mogą reagować nerwowo na bodźce zewnętrzne – hałas, strzały, tłum ludzi. Koń musi być zajeżdżony, to znaczy przygotowany pod siodło (nie odbywa się to w jednostce policji).
Zanim koń zostanie dopuszczony do służby, musi przejść odpowiednie szkolenie. Atest pierwszego stopnia pozwala na służbę patrolową w ruchu miejskim o małym natężeniu. To te patrole, które można zobaczyć na ulicach czy w parkach. Po roku takiej pracy koń może przystąpić do atestu drugiego stopnia, którego pozytywny wynik pozwala na służbę, np. podczas meczów, koncertów czy demonstracji. Atesty wydawane są na okres 12 miesięcy. Po tym czasie konie policyjne ponownie muszą je przejść. Poza atestami, konie trenują regularnie na padoku. Bardzo ważne jest, by pewne zachowania były wyćwiczone i automatyczne, by podczas interwencji wszystko szło sprawnie i było bezpieczne zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca, ale też dla całej grupy.
Zwierzęta dzielnie odbywają służbę policyjną tak długo, jak są zdrowe, aż do ok. 18 roku życia. Po tym czasie przechodzą na zasłużoną emeryturę.
Bibliografia
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/92626,Policjant-i-kon-wyjatkowy-tandem.html (dostęp 10.12.2020 r.)
Zdjęcia pochodzą ze strony Komendy Stołecznej Policji: 5.04.2017 r. – atestacja koni: http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/42082,Certyfikacja-koni-przeznaczonych-do-sluzby-w-policji.html?search=5802342291 (dostęp 10.12.2020 r.)
Przeczytaj także:
Ubezpieczenie koni | Sumy i warianty ubezpieczenia – jest w czym wybierać