Hodowla kur niosek, indyków i brojlerów – dopłaty za dobrostan
Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” WPR 2023–2027 zachęca rolników do realizacji podwyższonych standardów w warunkach chowu. Zgodnie z tym dokumentem z dopłat bezpośrednich na dobrostan mogą skorzystać także hodowcy kur niosek, kurczaków brojlerów i indyków. Poznaj wymogi i stawki dofinansowań, które przysługują rolnikom za podwyższony dobrostan drobiu!
Wymogi i stawki ekoschematu „Dobrostan zwierząt” w hodowli drobiu
W ustawie z 8 lutego 2023 roku o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 [1] przewidziano nieistniejące wcześniej dopłaty dla rolników za dobrostan w hodowli kur niosek, kurcząt brojlerów i indyków. Szacuje się, że dopłaty bezpośrednie wynikające z ekoschematu „Dobrostan zwierząt” obejmą ok. 12% populacji drobiu, który spełnia warunki kwalifikowalności. Do warunków tych należą m.in. [2]:
- Prowadzenie działalności rolniczej, posiadanie statusu rolnika czynnego zawodowo oraz tytułu własności do gospodarstwa rolnego, które nie jest mniejsze niż 1,00 ha. Jeżeli gospodarstwo jest mniejsze, ale otrzymuje dopłaty bezpośrednie do zwierząt, warunkiem jest ich wysokość – minimum 200 euro [2].
- Wpisanie hodowli drobiu do bazy danych identyfikacji i rejestracji zwierząt (numer zakładu drobiu) [1].
- Spełnienie podstawowych norm zarządzania SMR oraz nowych wymogów warunkowości, o czym piszemy więcej w artykule: Zmiany w dopłatach bezpośrednich – zaostrzone normy dobrej kultury rolnej (i-rolnik.pl).
- Od 2024 roku – wymóg odbycia przez rolnika jednodniowego szkolenia na temat ograniczania antybiotyków w hodowli zwierząt [5].
- Opracowanie planu poprawy dobrostanu zwierząt i podniesienie dobrostanu do poziomu określonego w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt” WPR 2023–2027 [5].
Wysokość dopłat dla rolników zależeć będzie od progu degresywności, czyli do 100 DJP – 100%, powyżej 150 DJP – 0%, a między 100 a 150 DJP – 75% dopłat bezpośrednich. Płatności mogą objąć też koszty opracowania planu poprawy dobrostanu zwierząt [2].
Szacowane stawki dopłat bezpośrednich za dobrostan w hodowli drobiu wynoszą [3]:
- w hodowli kur niosek 227,13 euro/DJP (DJP pomnożone przez 0,014, czyli ok. 14 zł/kurę nioskę);
- w hodowli kurcząt brojlerów 6,42 euro/DJP (DJP pomnożone przez 0,007, czyli ok. 0,2 zł/brojlera);
- w hodowli indyków utrzymywanych na mięso 22,47 euro/DJP (DJP pomnożone przez 0,03, czyli ok. 3 zł/indyka).
Hodowla kur niosek – dopłaty bezpośrednie za dobrostan zwierząt
Dopłaty bezpośrednie do hodowli kur niosek z ekoschematu „Dobrostan zwierząt” dotyczą gospodarstw, które posiadają minimum 350 kur niosek i mają nadany numer weterynaryjny. Kury nioski powinny być utrzymywane bez klatek, na ściółce, z obsadą maksymalnie 7 szt./m2 [2]. Przypomnijmy, że norma dla hodowli kur niosek wynosi 9 szt./m2. Innymi wymogami odnośnie do warunków hodowli kur niosek są [2]:
- w przypadku gniazd pojedynczych – zapewnienie jednego gniazda na maksymalnie 5 kur niosek;
- w przypadku gniazd grupowych – utrzymywanie maksymalnie 95 kur niosek/m2 powierzchni gniazda;
- długość grzędy minimum 0,2 m × liczba kur.
Dodatkowo dla kur niosek obowiązuje zakaz przycinania dziobów oraz konieczność ciągłego dostępu do nieszkodliwych przedmiotów absorbujących uwagę [4].
Hodowla kurcząt brojlerów – dopłaty bezpośrednie za dobrostan zwierząt
Ekoschematem „Dobrostan zwierząt” objęte są hodowle posiadające minimum 500 kurcząt brojlerów, o ile rolnik, który je utrzymuje, jest zarejestrowany zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych oraz o ochronie zwierząt.
Podobnie jak w hodowli kur niosek, tak i w hodowli kurcząt brojlerów, aby skorzystać z dopłat bezpośrednich z ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, należy zwiększyć powierzchnię bytową w kurniku. Dla brojlerów maksymalne zagęszczenie obsady określono na 30 kg/m2 i 20 szt./m2 [2]. Dla przypomnienia: norma wynosi 33 kg/m2 i nie określa zagęszczenia w liczbie sztuk na m2 [4].
Kurczętom brojlerom należy także zapewnić przemienne oświetlenie, z fazą jasną i ciemną. Ta ostatnia ma trwać minimum 6 godzin. Tak samo jak w przypadku hodowli kur niosek, również kurczęta brojlery powinny mieć stały dostęp do nieszkodliwych przedmiotów absorbujących uwagę [2].
Hodowla indyków – dopłaty bezpośrednie za dobrostan zwierząt
Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” przewiduje dopłaty bezpośrednie dla hodowli indyków. Hodowle muszą posiadać minimum 100 sztuk indyków, które są utrzymywane bez klatek i produkowane z przeznaczeniem na mięso. Konieczne jest także, aby podmiot utrzymujący zwierzęta był zarejestrowany zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych oraz o ochronie zwierząt [2].
Zagęszczenie obsady indyków powinno wynosić maksymalnie 50 kg/m2 [2], przy czym podstawową normę określono na 53 kg/m2 [4].
Tak jak w przypadku hodowli kur niosek i kurcząt brojlerów, aby otrzymać dopłaty bezpośrednie za dobrostan indyków, należy zapewnić zwierzętom stały dostęp do nieszkodliwych przedmiotów absorbujących uwagę. Wymagane jest też utrzymanie indyków w przemiennych fazach oświetlenia, z fazą ciemną trwającą minimum 8 godzin [2].
Więcej o hodowli kur:
Hodowla drobiu w Polsce – zagrożenia i szanse (i-rolnik.pl)
Pasza dla kur niosek – co warto wiedzieć o żywieniu w hodowli kur? (i-rolnik.pl)
Eksport nieprzetworzonego mięsa drobiowego i jaj do ZEA już możliwy (i-rolnik.pl)
Jajko czy kura, kilka słów o drobiu i zagrożeniach w produkcji (i-rolnik.pl)
Grypa ptaków wciąż groźna! Przestrzegajmy zasad bioasekuracji! (i-rolnik.pl)
Ptasia grypa – zmiany w bioasekuracji (i-rolnik.pl)
Ptasia grypa – likwidacja ogniska grypy
|
Źródła:
[2] Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027: https://www.gov.pl/web/wprpo2020/plan-strategiczny-dla-wpr-na-lata-2023-2027-wersja-40–przyjety-przez-rade-ministrow#:~:text=Rada%20Ministr%C3%B3w%20przyj%C4%99%C5%82a%20uchwa%C5%82%C4%99%20w%20sprawie%20przyj%C4%99cia%20projektu,Strategicznego%20dla%20Wsp%C3%B3lnej%20Polityki%20Rolnej%20na%20lata%202023%E2%80%932027.
[3] https://wiescirolnicze.pl/hodowla/dobrostan-2023-czy-producenci-drobiu-skorzystaja-z-ekoschematu/
[4] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ekoschemat–dobrostan-zwierzat
[5] https://www.kalendarzrolnikow.pl/13728/dobrostan-2023-wsparcie-dla-drobiarstwa