Co w światowym rolnictwie piszczy | 1
Algieria chce większej niezależności żywnościowej
Skomplikowana sytuacja na światowym rynku żywności przymusza rządzących państwami do weryfikacji własnej polityki rolnej. Uczynił to w ostatnim czasie premier Algierii Aïmene Benabderrahmane, który w połowie sierpnia zadeklarował, że będzie dążył do tego, aby rodzime rolnictwo zaspokajało 80 proc. potrzeb żywnościowych kraju w 2023 roku.
W osiągnięciu tego celu pomóc mają instytuty naukowo-badawcze oraz laboratoria uniwersyteckie. Nowa strategia dla algierskiego rolnictwa zakłada zwiększenie produkcji zbóż, roślin strączkowych oraz mleka.
Źródło: jazairhope.org
Arabia Saudyjska i Uzbekistan rozpoczynają współpracę
Współpraca między innymi w zakresie rolnictwa ma zbliżyć do siebie dwa azjatyckie kraje – Arabię Saudyjską oraz Uzbekistan. Kooperacja ma polegać głownie na wymianie wiedzy, strona uzbecka chciałaby przede wszystkim skorzystać z arabskich doświadczeń w sferze agrarnej.
W połowie sierpnia podpisano łącznie 14 umów pomiędzy uzbeckimi i arabskimi firmami, które obejmują wiele obszarów współpracy – rolnictwo jest jednym z nich.
Czas pokaże, w jaki sposób rozwinie się współpraca pomiędzy tymi dwoma krajami.
Źródło: brightuzbekistan.uz, zawya.com
Kokosowa kooperacja
Ministerstwo rolnictwa Belize ma niebawem podpisać umowę z głównym instytutem badawczym Brazylii, Embrapa. Chce tym samym skorzystać z ogromnego zasobu wiedzy, jakim dysponuje ten podmiot, zwłaszcza w zakresie orzechów kokosowych, nerkowców, a także samego systemu przetwórczego oraz innych dziedzin rolnictwa.
Minister z Belize, Jose Abelardo Mai, bacznie przyglądał się brazylijskim rozwiązaniom w zakresie przetwórstwa, wszystkiego związanego z kokosami (oleju, wody, mleka, koncentratu). Zapowiedział ponadto, że finalizowany jest zakup 18 000 nasion kokosa z Brazylii, które charakteryzują się wysokoą odpornością na wszelkiego rodzaju choroby.
Belize Ministry of Agriculture to sign coconut technical cooperation agreement with Brazil https://t.co/jwSlT0JIN9
— Breaking Belize News (@belizemedia) August 12, 2022
Źródło: breakingbelizenews.com
Kanada inwestuje w biogospodarkę
Rządzący Kanadą zapowiedzieli, że zainwestują 1,8 mln dolarów w rozwój biogospodarki – poprzez wsparcie Bioindustrial Innovation Canada.
Czym jest biogospodarka? To działalność opierająca się na produkcji i sprzedaży produktów innych niż żywność, która jest wytwarzana z zasobów rolnych, wodnych, leśnych, a czasami nawet z odpadów komunalnych. Może więc ona dotyczyć na przykład uprawy kukurydzy, która później wykorzystywana jest do produkcji etanolu, albo wytwarzanych z odpadów (łodyg, liści) opakowań.
Fundusze mają być przeznaczone między innymi do badań genetycznych, które mogą przyczynić się powstania nowych odmian roślin uprawnych nadających się do produkcji bioproduktów.
The Government of Canada has invested $1.8 Million in Bioindustrial Innovation Canada via the AgriAssurance Program to strengthen the bioeconomy in the agriculture sector.
Learn more about bioeconomy and how it can help Ontario: https://t.co/EKa165GPM6 @greenhousecan pic.twitter.com/9XeX8yFXfn
— Ag Energy Co-op Ltd. (@AgEnergyCoop) August 17, 2022
Źródło: greenhousecanada.com
Zdjęcie: Kris / Pixabay