Rolnik na kwarantannie - czy może pracować? A co, jeśli zachoruje na Covid-19?
Już ponad rok żyjemy w rzeczywistości, w której karty rozdaje Covid-19. Mimo to wciąż mamy wątpliwości, co wolno, a co jest zabronione, jak się zachować w przypadku potencjalnego kontaktu z chorą osobą, albo wtedy, gdy samemu się zachoruje.
Jakiś czas temu Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informację skierowaną do rolników i plantatorów, określającą zasady ich działania w obliczu pandemii Covid-19.
Kwarantanna
Jeśli wiesz na pewno albo podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą chorą na Covid-19 – obowiązuje kwarantanna, czyli odosobnienie. Czas kwarantanny może być różny, ale co do zasady trwa 10 dni. Celem kwarantanny jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Należy pamiętać, że brak objawów zakażenia wirusem nie oznacza, że nie przekazujemy go innym osobom.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o kwarantannie > KLIK
Czy będąc na kwarantannie rolnik może pracować?
Według Głównego Inspektora Sanitarnego, jeśli u rolnika czy plantatora nie występują objawy zakażenia, może on podejmować prace w swoim gospodarstwie, nie może jednak tego gospodarstwa opuszczać, ani kontaktować się fizycznie z osobami, które nie są domownikami. Jednocześnie powinien restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny – często myć ręce, używać maseczki, dezynfekować dłonie (środki na bazie alkoholu min. 60%) i powierzchnie etc.
Dystans społeczny i maseczki
Podczas wykonywania pracy w gospodarstwie, rolnika nie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Jeżeli jednak prace wymagają uczestnictwa innych niż domownicy osób – należy zapewnić odpowiednie odległości pomiędzy stanowiskami pracy. W takiej sytuacji dystans powinien wynosić co najmniej 1,5 metra. Przy braku warunków do zachowania takich odległości, pracownicy są zobowiązani do stosowania środków ochrony osobistej – maseczek i rękawiczek. Rękawiczki powinny być często zmieniane, szczególnie po czynnościach nie związanych z żywnością, ale np. po ręcznym otwieraniu czy zamykaniu drzwi, wyrzucaniu śmieci. Każdorazowo po zdjęciu rękawiczek, ręce muszą być umyte. Należy pamiętać, że używanie rękawiczek nie zwalnia z mycia i dezynfekcji rąk.
A co, jeśli rolnik zachoruje na Covid-19?
W przypadku wystąpienia objawów Covid-19, prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem jest zabronione. O postępowaniu w takiej sytuacji decydują służby sanitarne i lekarze.
Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdziecie Państwo pod linkiem >
https://www.gov.pl/web/gis/zagrozenie-covid-19–informacja-dla-rolnikow-plantatorow
Sprawdź jeszcze
Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z Covid-19