Ptasia grypa – likwidacja ogniska grypy ptaków. Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej w Concordii, cz. 2/2
W poprzednim artykule (Ptasia grypa – charakterystyka oraz regulacje prawne, cz. 1/2) przybliżyliśmy Państwu chorobę jaką jest ptasia grypa. Dzisiaj o tym, co się musi wydarzyć, kiedy stado stało się ogniskiem tego zjadliwego wirusa.
Likwidacja ogniska grypy ptaków
Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, wystąpienie grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną działań mających na celu:
- jak najszybszą likwidację ogniska,
- ustalenie źródła choroby,
- ustalenie czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów),
- wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 7 km wokół ogniska choroby), w sumie obszar o promieniu 10 km.
W przypadku stwierdzenia ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:
- niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
- usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
- zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
- gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.
Ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, może nastąpić po upływie 21 dni (inkubacja grypy) od dnia zakończenia ostatecznego oczyszczania i odkażania (zwykle jednak blokada trwa ok. 5 tygodni).
Na obszarze zapowietrzonym powiatowy lekarz weterynarii nakazuje:
- odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach;
- niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków;
- niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych,
- stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;
- prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących;
oraz zakazuje:
- wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwach;
- wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych;
- organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
- przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, a także ich zwłok i jaj z gospodarstw znajdujących się na obszarze zapowietrzonym;
- transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni.
Na obszarze zapowietrzonym wyżej wymienione środki stosuje się co najmniej przez okres 21 dni licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby, lecz nie krócej niż do dnia przeprowadzenia przez powiatowego lekarza weterynarii badań w gospodarstwach położonych na obszarze zapowietrzonym i uzyskania wyników wykluczających obecność wirusa grypy ptaków.
Na obszarze zagrożonym podobne, wyżej wymienione środki stosuje się co najmniej przez okres 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby.
Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko grypy ptaków, spełniający wymagania weterynaryjne, otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej (budżet państwa, cena rynkowa ptaków na moment wystąpienia choroby). Nie zostaną przez państwo pokryte m.in. straty związane z blokadą w obszarach zapowietrzonym i zagrożonym, koszty transportu czy też straty spowodowane nieosiągniętym zyskiem z cykli produkcyjnych, które się nie odbyły.
Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkową polisę. Likwidacja stada, a potem jego odbudowa, to ogromne nakłady czasowe, emocjonalne, ale też finansowe. Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej w Concordii pomoże poradzić sobie z tymi ostatnimi.
Autorką tekstu jest Klaudia Lenhardt specjalistka ds. ubezpieczeń zwierząt w Concordii Polska T.U. S.A.
Zdjęcie: Pixabay
Przydatne strony
Zwalczanie:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (dostęp 15.03.2021 r.)
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (dostęp 15.03.2021 r.)
Bioasekuracja:
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (dostęp 15.03.2021 r.)
Stan ognisk:
- https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty (dostęp 15.03.2021 r.)
- https://krd-ig.com.pl/bez-kategorii/stan-ognisk-ptasiej-grypy-w-polsce/ (dostęp 15.03.2021 r.)
Bibliografia:
- Strona internetowa Głównego Inspektoratu Weterynarii
- Ćwiczenia prowadzone przez zespół prof. dr hab. Andrzeja Koncickiego, Katedra Chorób Ptaków, 2019 UWM Olsztyn
____________________________
Chcesz wiedzieć więcej?
Ptasia grypa – charakterystyka oraz regulacje prawne, cz. 1/2
Choroby rejestrowane: czym jest mykoplazmoza, chlamydioza, choroba Mareka i Gumboro?
Prewencja przede wszystkim. Dziś o bioasekuracji
Jajko czy kura, kilka słów o drobiu i zagrożeniach w produkcji