Mądry rolnik przed szkodą
Masz gospodarstwo? Myślisz o jego rozwoju, a w przyszłości przekazaniu dzieciom? Już dzisiaj zadbaj o to, by efekty Twojej pracy nie poszły na marne.
W rolnictwie jest tak jak w każdej branży, w każdej dziedzinie życia – jeśli w porę zadbamy o swoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo rodziny – będziemy żyć spokojniej.
Działalność rolna narażona jest na wiele nietypowych zjawisk – choroba zakaźna, wypadek przy pracy w gospodarstwie itp. Trudno myśleć każdego dnia o tym, że może przyjść nawałnica, susza, grad czy powódź, które w jednej chwili zniszczą dorobek Twojego życia. Trudno byłoby pracować w gospodarstwie, korzystać z maszyn i wszelkich udogodnień technicznych, gdyby w głowie kłębiły się wyłącznie myśli o tym, co może się stać. Owszem, należy być ostrożnym i pamiętać o wszelkich zasadach związanych z bezpieczeństwem pracy, ale trudno byłoby się skupić, rozpamiętując, jaka tragedia spotkała na polu sąsiada podczas żniw. Dochodzą wtedy myśli, że gdyby chociaż miał odpowiednie ubezpieczenie, dziś łatwiej byłoby mu się uporać z kosztami, które musi ponosić na leczenie i rehabilitację. Przed wieloma problemami można się jednak skutecznie obronić i w porę podjąć działania, by zniwelować ich skutki.
Możemy śledzić prognozy, ale nigdy nie przewidzimy, czy anomalia pogodowe np. trąby powietrzne nie przejdą właśnie przez naszą wioskę i nie obrócą w pył naszego gospodarstwa wraz z całym dobytkiem i inwentarzem. Pożar może wybuchnąć nagle… Złodziej też nie powiadomi nas, że przyjdzie…
Ochrona w ramach obowiązkowego ubezpieczenia budynków obejmuje TYLKO mury, fundamenty i dach. Tymczasem to, co znajduje się wewnątrz tych murów – najczęściej również stanowi ogromną wartość. Żeby spać spokojniej i bez obaw planować kolejne działania, by z dumą przekazać majątek kolejnym pokoleniom, warto w porę pomyśleć zarówno o ubezpieczeniu siebie, rodziny, upraw, maszyn, budynków, jak i wszystkiego, co znajduje się na terenie gospodarstwa.
Co warto w porę ubezpieczyć – poza domem i budynkami gospodarczymi?
- wszystko, co znajduje się w domu (m.in. urządzenia, wyposażenie);
- płody rolne (zboża, owoce, warzywa);
- zwierzęta (bydło, trzodę chlewną, owce);
- budowle znajdujące się na terenie gospodarstwa (wiaty, ogrodzenia, altany);
- maszyny, urządzenia, wyposażenie (dojarki, podajniki pasz);
- nawozy, materiały, zapasy, pasze, środki ochrony roślin.
OZE (odnawialne źródła energii) – instalacje fotowoltaiczne też warto ubezpieczyć
Ubezpieczyć można zarówno instalacje zamontowane na dachu, jak i na gruncie. Przed jakimi zdarzeniami?
- przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi (również przed wandalizmem i przepięciami);
- kradzieżą z włamaniem;
- awarią;
- dodatkowymi kosztami (np. uprzątnięcia po szkodzie czy zakupu energii w czasie przerwy działania systemu).