Żurawie niszczą rolnikom uprawy
Żurawie, których populacja w ostatnich latach mocno wzrosła, stają się zmorą polskich rolników. Coraz częściej niszczą gospodarzom uprawy, np. kukurydzy.
Niestety, w przypadku takich szkód nie należy się odszkodowanie ze Skarbu Państwa – regionalny dyrektor ochrony środowiska, zgodnie z zapisami ustawy, odpowiada za zniszczenia wyrządzone tylko przez niektóre chronione gatunki (żubr, wilk, ryś, niedźwiedź, bóbr).
Obecnie jedyną metodą walki z żurawiami jest ich odstraszanie. Rolnicy mogą wykorzystać metodę hukową albo puszczać odgłosy naturalnych wrogów tych ptaków. Aby jednak rozpocząć takie działanie w stosunku do gatunków chronionych, konieczna jest zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Można ją uzyskać ustnie – obowiązuje wtedy przez 7 dni. Jeśli rolnik chce przedłużyć ten okres, to powinien już pisemnie wystąpić o zgodę na „odstraszanie”.
Problematyka szkód wyrządzonych przez żurawie nie jest nowa. Rolnicy zgłosili temat do Rzecznika Praw Obywatelskich już 2 lata temu. Wtedy to Rzecznik zaapelował do rządu, aby wydał rozporządzenie, dzięki któremu również za tego typu zniszczenia płaciłby Skarb Państwa.
Źródło: bydgoszcz.tvp.pl, rpo.gov.pl