Sanatorium KRUS – korzystne zmiany dla rolników
Sanatorium KRUS stało się dostępne także dla rolników-emerytów i opiekunów osób niepełnosprawnych. Podpowiadamy, jak uzyskać odpowiednie skierowanie, jakie zasady obowiązują przy korzystaniu ze świadczeń, a także jaka jest oferta sanatoriów dla rolników w Polsce. Czytaj dalej!
Zmiany w KRUS – sanatoria dla emerytów i opiekunów osób niepełnosprawnych
Rolnictwo wciąż przoduje wśród branż niebezpiecznych dla zdrowia. Co roku wiele tysięcy rolników doznaje uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadków [2] [3]. Często pozostawiają one w ciele długoletni ślad, a dalsze wykonywanie pracy jest możliwe dopiero po rehabilitacji. Nie dziwi więc fakt, że z sanatorium KRUS korzysta około 14 tys. rolników rocznie [5].
Do stycznia 2023 roku o skierowanie do sanatorium mogli ubiegać się jedynie rolnicy czynni zawodowo, choć przecież w chwili przejścia na emeryturę ich dolegliwości nie mijały [4].
Obecnie ze świadczenia rehabilitacyjnego w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci i to w wymiarze takim samym, jak rolnicy czynni zawodowo (21 dni) [1]. Jest to możliwe w każdym Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. Znajdują się one w Horyńcu-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Jedlcu, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie oraz w Świnoujściu [1]. W każdym z tych uzdrowisk lekarz dobiera indywidualnie listę zabiegów, przy czym rolnik-emeryt ma zagwarantowane przeciętnie 3 zabiegi dziennie [1].
Z sanatorium dla rolnika będą mogli skorzystać także opiekunowie osób niepełnosprawnych. W ramach przysługujących im 7-dniowych turnusów regeneracyjnych przewidziane są średnio 4 zabiegi dziennie [1] [7].
Obie zmiany zostały wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 28 kwietnia 2022 roku [1].
Skierowanie do sanatorium KRUS
Do otrzymania skierowania do sanatorium – czy to na świadczenie rehabilitacyjne, czy na turnus regeneracyjny – konieczne jest posiadanie orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej KRUS, ze wskazaniem na potrzebę pobytu w sanatorium.
Dopuszczalną formą jest także wniosek od lekarza prowadzącego leczenie rolnika. Do takiego wniosku powinny być dołączone aktualne wyniki badań. Należy go złożyć w placówce KRUS osobiście lub drogą pocztową, przy czym trzeba pamiętać, że wniosek ten utrzymuje ważność przez 6 miesięcy [6]. Jeżeli zostanie on pozytywnie zaopiniowany przez inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, staje się podstawą do skierowania do sanatorium [1].
Pamiętajmy, że nowe przepisy umożliwiają korzystanie z sanatorium KRUS emerytom, ale wciąż pierwszeństwo mają czynni zawodowo rolnicy, którzy wymagają rehabilitacji leczniczej z powodu wypadku przy pracy [1].
5 zasad korzystania z sanatorium z KRUS
Na koniec warto wspomnieć o kilku ważnych zasadach, których należy być świadomym podczas ubiegania się o sanatorium KRUS:
- Rolnik, który korzysta z sanatorium KRUS, nie pozbawia się tym samym możliwości leczenia uzdrowiskowego z NFZ [4].
- Sanatorium KRUS dla rolnika-emeryta przysługuje jedynie wtedy, gdy jest on samodzielny psychofizycznie [1].
- Turnusy w sanatorium dla rolnika, rolnika-emeryta i opiekuna osoby niepełnosprawnej są darmowe, a KRUS zwraca koszt przejazdu w wysokości najtańszego biletu na transport publiczny [4].
- Zarówno ze świadczenia rehabilitacyjnego, jak i z turnusu regeneracyjnego w sanatorium KRUS można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osobom, którym skończyły się okresowa renta rolnicza lub prawo do zasiłku chorobowego (ponad 180 dni), przysługuje świadczenie rehabilitacyjne dopiero po 6 miesiącach od poprzedniej rehabilitacji [4].
- Częstotliwość korzystania z sanatorium KRUS oraz czas trwania turnusu mogą być zwiększone, o ile zachodzi taka potrzeba [4].
Więcej na temat zdrowia rolników:
Wypadki chodzą… po rolnikach (i-rolnik.pl)
12 tys. wypadków rocznie – rolnictwo niebezpieczne dla zdrowia? (i-rolnik.pl)
Zdrowie jest najważniejsze? Ubezpieczenie NNW rolników razem z polisą uprawową (i-rolnik.pl)
|
Źródła: