Przegląd najważniejszych informacji – ARiMR i MRiRW | 2
Projekt ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt
Minister rolnictwa przedstawił projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który następnie przyjęła Rada Ministrów. Działania mają na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów oraz ułatwienie walki z ASF.
Jakie zmiany się szykują?
ARiMR z jednej strony będzie kontynuował zadania związane z rejestracją oraz identyfikacją bydła, owiec, kóz i świń. Dodatkowo, przejmie zadania związane z gromadzeniem danych dotyczących koniowatych, a także rozpocznie zbieranie danych na temat pozostałych gatunków zwierząt (jeleniowatych i wielbłądowatych). Na barkach Agencji spocznie również identyfikacja i rejestracja tych zakładów drobiu, które są objęte takim wymogiem wynikającym z przepisów Unii Europejskiej.
Nowe regulacje przewidują ponadto rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.
Za kilka lat, w 2026 roku, zgłoszenia dotyczące zwierząt mają być przekazywane tylko w formie elektronicznej – nastąpi rezygnacja z papierowych formularzy.
Więcej: MRiRW | Nowe zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt – projekt ustawy
Konsultacje projektu KE Rocznego Programu Prac na 2023
Ministerstwo zachęca organizacje branżowe, międzybranżowe oraz zrzeszające producentów do udziału w konsultacjach nad Rocznym Programem Prac na rok 2023.
Program ma do dyspozycji 176,4 mln euro i finansuje działania informacyjne, promocyjne skierowane na wewnętrzny rynek Unii i krajów spoza Wspólnoty.
Komentarze można przekazywać do 5 lipca 2022 roku.
„Współpraca” tylko do 29.06
Tylko do 29.06 można wnioskować o dofinansowanie w ramach działania „Współpraca”. Wsparcie w wysokości nawet 12 mln zł mogą otrzymać grupy operacyjne EPI, które działają na rzecz innowacji w rolnictwie.
Więcej: ARiMR | „Współpraca” – wnioski o wsparcie tylko do 29 czerwca
Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek – do 30.06
ARiMR przypomina także o możliwości uzyskania pomocy przez producentów jabłek. Czasu pozostało niewiele do składania dokumentów – termin mija 30 czerwca br.
📆📑Przypominamy, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa 30 czerwca 2022 r. Wnioski powinny dotyczyć wyłącznie dostaw realizowanych w okresie od 2.05 do 23.06 2022 r. (włącznie).
👉https://t.co/0TWZnypRFN pic.twitter.com/ubHQnpCQxa— ARiMR (@ARiMR_GOV_PL) June 28, 2022
Więcej: ARiMR | Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek
Źródło: MRiRW, ARiMR
Zdjęcie: marcinw / pixabay