Jak się bada las i po co? Puszcza Białowieska pod czujnym okiem naukowców
Każdy z nas spacerował po lesie przynajmniej raz w życiu. Czasami chodzi o ciszę, czasami o zapach, czasami o grzyby albo jagody. Ale las to również przedmiot badań. A taki las, jak Puszcza Białowieska, doczekał się nawet specjalnego programu badawczego.
W ramach projektu „LIFE+ ForBioSensing PL Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych” powstały filmy pod wspólnym tytułem „Poznać Puszczę Białowieską”. Cykl promuje działania realizowane w projekcie ForBioSensing, który zakłada opracowanie i zastosowanie systemu monitoringu lasów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem naziemnych powierzchni i danych teledetekcyjnych.
Brzmi skomplikowanie i naukowo?
Puszcza monitorowana jest zarówno metodami tradycyjnymi – poprzez pomiar różnych cech drzew i drzewostanów, jak i również metodami teledetekcyjnymi poprzez pozyskanie i analizę szeregu zobrazowań lotniczych i satelitarnych. Połączenie obu sposobów monitorowania pozwala uzyskać spójne dane o całej puszczy, niezależnie od sposobu zagospodarowania tego cennego ekosystemu leśnego. Informacje otrzymane podczas 5 lat trwania projektu robią wrażenie. Na początku stycznia wyemitowano film „Las się zmienia”, z którego można się dowiedzieć, jak się bada las, po co i jakie wyniki uzyskał zespół ForBioSensing. Warto to obejrzeć!
Więcej filmów dokumentujących projekt: filmy
Źródła:
Life+ For Bio Sensing – strona projektu
Zdjęcie: Jarosław Chyra, Białowieski Park Narodowy