Drony w rolnictwie, czyli niższe koszty i lepsze plony
Wiele się mówi o modernizacji rolnictwa. Drony rolnicze, czyli bezzałogowe statki powietrzne (BSP), niewątpliwie należą do rozwiązań wartych wprowadzenia do gospodarstwa. Mogą one znacząco usprawnić pracę w gospodarstwie a przede wszystkim poprawić jego dochody. Warto wiedzieć, jak wykorzystać drony w rolnictwie – m.in. do nawożenia, oprysków, termowizji czy szacowania strat.
Zastosowania dronów w rolnictwie
Najważniejszym celem wykorzystywania dronów rolniczych jest zwiększenie wydajności i efektywności gospodarstwa. Ich wdrożenie to sposób na dokładniejsze, bardziej precyzyjne monitorowanie stanu upraw i podejmowanie decyzji w oparciu o szczegółowe dane. Jednocześnie drony wspierają rolników w czasochłonnych i pracochłonnych zadaniach na co dzień.
Inspekcja upraw dronami rolniczymi
Podstawową funkcjonalnością dronów w rolnictwie jest przeprowadzanie inspekcji upraw. Korzystne jest to w szczególności dla gospodarstw wielkoobszarowych i takich, które posiadają pola umiejscowione w trudno dostępnych miejscach. Wykonywane przez drony zdjęcia pozwalają określić stan upraw, zidentyfikować ewentualne zniszczenia dokonane przez przymrozki, suszę lub zwierzęta łowne.
Drony wyposażone w bardziej zaawansowane kamery mogą rejestrować stopień odbicia światła oraz światła bliskiej podczerwieni NIR (to ostatnie tylko przy użyciu kamer multi lub hiperspektralnych). Zdrowe rośliny inaczej odbijają światło niż te chore, podsuszone i niedożywione, więc odpowiednie oprogramowanie jest w stanie przetworzyć zebrane dane na mapy stanu roślin. Stosuje się je do diagnozowania nawet pierwszych objawów, np. stresu wodnego, ataku szkodników lub braku substancji odżywczych. Dzięki temu wiadomo gdzie i jakie środki ochrony upraw zastosować. Za sprawą dronów rolniczych można więc jednocześnie obniżyć koszty i podnieść skuteczność podlewania, nawożenia oraz oprysków a tym samym poprawić zyski osiągane z hektara.
Mapy stanu roślin mogą służyć także do wskazywania stopnia dojrzałości upraw w celu określenia terminu a także miejsc selektywnych zbiorów. Uzyskuje się w ten sposób, np. owoce w najlepszym dla nich stanie dojrzałości a praca w gospodarstwie jest optymalnie rozplanowana w czasie.
Dokumentowanie szkód rolniczych
Drony znakomicie usprawniają zbieranie dokumentacji do szacowania szkód rolniczych. Pomagają zidentyfikować i wyliczyć powierzchnię obszarów, które ucierpiały w wyniku pogody (susza, grad, powódź, itp.) lub dzikich zwierząt oraz wykonać szczegółowe zdjęcia. Posłużą one potem jako materiał dowodowy załączany do wniosków o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia upraw, rekompensatę z kół łowieckich lub dofinansowanie z ARiMR.
Optymalizacja gospodarstwa
Dzięki bezzałogowym statkom powietrznym (BSP) można również podejmować decyzje gdzie zaprzestać upraw ze względu na niskie wartości gleby lub gdzie zastosować płodozmian. Co więcej można nawet zauważyć ubytki w uprawach poczynione przez uszkodzone maszyny rolnicze i podjąć niezbędne działania serwisowe.
Odpowiednie kamery dronów mają też możliwość wykonywania zdjęć termowizyjnych budynków, dzięki czemu obrazuje się miejsca strat energii. Przy rosnących cenach opału ma to niebagatelne znaczenie dla opłacalności produkcji.
Wykorzystanie dronów do opryskiwania pól
Wraz ze zwiększaniem mocy baterii zasilających dronów, a tym samym wydłużaniem czasu ich lotu pojawiła się też opcja wykorzystania BSP do opryskiwania pól. Dron nie jest w stanie unieść ciężaru oprysku dla całego pola, ale może wykonać precyzyjny zabieg tylko w zaatakowanej części uprawy.
Okazuje się także, że regularna praca dronów nad polami odstrasza dzikie zwierzęta, które w innym przypadku chętnie skorzystałyby z naszych upraw jak z darmowej restauracji.
Drony, czyli pierwszy krok do rolnictwa precyzyjnego
Rolnictwo precyzyjne to takie, w którym decyzje o gospodarowaniu są podejmowane w oparciu o komputerową analizę ogromnej liczby danych.
Nieocenionym ich źródłem mogą być drony. Te wyposażone w kamery wysokiej klasy (zwykle multispektralne i hiperspektralne) rejestrują tysiące danych, z których wydobywane są szczegółowe informacje, m.in. na temat stanu gleby (wilgotności, stężenia nawozów), stopnia rozwoju roślin, występowania szkodników, chwastów lub symptomów chorób. Służą one do podejmowania decyzji, np. o konkretnych dawkach, rodzaju i miejscu koniecznego nawożenia a nawet pomagają dobierać odpowiednią ilość nasion do uprawy. Co więcej, możliwe jest tu także wiarygodne prognozowanie zmienności warunków na każdym polu i określanie odpowiednich do niego upraw. Więcej na temat precyzyjnego rolnictwa: https://rolnictwoprecyzyjne.eu/.
Czy drony w rolnictwie wejdą do powszechnego użycia?
Nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia rolnika, ale automatyczne urządzenia rolnicze mogą znacznie ułatwić pracę i zwiększyć zyski w gospodarstwie. Co przyniesie przyszłość? Już wiadomo, że bez cyfryzacji, automatyzacji i nowych technologii nie będzie możliwa konkurencyjna i odpowiednio wydajna gospodarka rolna.
Nawet dziś na rynku dostępna jest szeroka oferta usług dronów dla rolnictwa, w tym: mapowanie, nawożenie, opryski, termowizja i szacowanie strat. W upowszechnianie tej technologii włączyło się też Ministerstwo Rolnictwo, dzięki czemu w 2021 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ARiMR i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały list intencyjny o stosowaniu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w rolnictwie.
Pytanie więc nie brzmi: „czy drony będą powszechne na wsi?”, ale: „jak szybko i jak bardzo?”!
Źródła:
https://www.e-pole.pl/poletko/drony-w-rolnictwie-czy-to-przyszlosc
https://rolnictwoprecyzyjne.eu/drony-w-rolnictwie/
https://akademiarolnika.pl/wykorzystanie-dronow-w-rolnictwie/
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/technika/w-jaki-sposob-drony-beda-wspierac-rolnictwo/
https://portalwysokichplonow.pl/uzycie-dronow-w-rolnictwie/
https://technologia.kpodr.pl/index.php/2020/04/16/drony-w-rolnictwie/