Agroenergia – dotacja na fotowoltaikę dla rolników
Na rozwój inwestycji w zieloną energię w Polsce wypływ mają między innymi różnego rodzaju dofinansowania z programów rządowych, z gmin czy atrakcyjne formy kredytowania instalacji. Jest to dodatkowy motywator dla osób, które są zainteresowane OZE, ale nie mają wystarczającego budżetu na takie przedsięwzięcie.
Agroenergia to kolejny program, który wspiera osoby chcące inwestować w rozwój zielonej energii. Realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Dofinansowanie będzie udzielane zarówno w formie bezzwrotnych dotacji, jak i niskooprocentowanych pożyczek.
Dla kogo ten program
Dla rolników, którzy są właścicielami lub dzierżawią użytki rolne o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Działalność rolnicza na posiadanym gospodarstwie musi być prowadzona minimum przez rok przed złożeniem wniosku o dotację.
Na co to dofinansowanie
W ramach pierwszej części programu można otrzymać środki na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe od 10 do 50 kW, pompy ciepła i magazyny energii.
Nabór wniosków do pierwszej część programu prowadzony jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) od 1.10.2021 roku do 30.09.2025 roku w trybie ciągłym lub do wyczerpania puli środków na ten cel.
W drugiej części programu rolnicy mogą skorzystać ze wsparcia finansowego na biogazownie rolnicze i elektrownie wodne o mocy do 500 kW.
Nabór wniosków do drugiej programu prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) od 20.07.2021 roku do 30.09.2022 roku lub do wyczerpania alokacji środków.
Odnawialne źródła energii dla rolnika to szansa na zredukowanie wysokich kosztów utrzymania gospodarstwa, ale także zrównoważony rozwój produkcji oparty na eko energii.
Ubezpieczenie OZE
Czy posiadasz już OZE w swoim gospodarstwie? Jeśli tak, zainteresuj się ubezpieczeniem „Generali, z myślą o odnawialnych źródłach energii”. Dzięki naszej polisie nie będziesz musiał obawiać się zdarzeń losowych typu grad, wichura czy pożar oraz dodatkowo możesz liczyć na rekompensatę z tytułu straty w produkcji energii elektrycznej.
Wiemy, że tak kosztowne inwestycje nie mogą pozostać nieubezpieczone.
Więcej informacji o programie Agroenergia:
Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii
Część 2) Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne
Więcej informacji o ubezpieczeniu odnawialnych źródeł energii:
Ubezpieczenie OZE – wszystko, co chcesz wiedzieć, ale wstydzisz się zapytać