Concordia – Grupa Generali rozpoczyna jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw
1 października br. w Concordii Ubezpieczenia – Grupa Generali rozpoczyna się jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw, który potrwa do końca listopada. Nie warto zwlekać, niesprzyjające warunki pogodowe mogą się przytrafić w najmniej odpowiednim momencie.
Od ciężkiej zimy, przymrozków, deszczu nawalnego, huraganu, ognia i gradu
W Concordia – Grupa Generalia w jesiennym sezonie zawierania umów ubezpieczenia, ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych (pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime) oraz uprawy rzepaku ozimego.
– Ubezpieczenia będą zawierane od ryzyka gradu lub w specjalnie przygotowanych pakietach uwzględniających grad i ujemne skutki przezimowania (Bonus Z); przymrozki wiosenne (Baza Z) oraz najszerszy pakiet zawierający dodatkowo: deszcz nawalny i huragan (Plus Z). Możliwe będzie również ubezpieczenie tylko od ryzyka gradu. Już w momencie podpisywania umowy, zostanie wybrany ryczałtowy wariant wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w wyniku ujemnych skutków przezimowania – 15 lub 25% sumy ubezpieczenia. Dodatkowo, ubezpieczenie będzie można rozszerzyć o ochronę od ognia, a dla tych, którzy ubezpieczyli swoje zboża ozime w Concordii – Grupa Generali, również od ryzyka suszy – wyjaśnia Krzysztof Mrówka, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia – Grupa Generali.
Ubezpieczenie rolnika, to nie tylko ubezpieczenie upraw, warto pamiętać o ciekawej ofercie Concordii pakietu ryzyk dodatkowych obejmującym ubezpieczenie Ochrony Prawnej rolnika i NNW rolnika, a także o dodatkowych zniżkach na ubezpieczenie w ramach Concordia Agro.
Państwo dopłaci do składki
Nawet 65% dopłaty z budżetu państwa do składki gwarantuje ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali jest jednym z niewielu zakładów ubezpieczeń, z którymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, zawarł umowę w sprawie stosowania w 2019 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich.
Na co zwrócić uwagę?
Zawierając umowę ubezpieczenia, w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę na jej: zakres, definicje oraz wyłączenia odpowiedzialności. Wybierając ofertę warto też przeanalizować takie szczegóły, jak: procent ubytku w plonie od jakiego przejmowana jest odpowiedzialność za szkody, brak stosowania udziałów własnych, stałą sumę ubezpieczenia czy odpowiedzialność za szkody na polu, ale też jego części. Ważne jest także, aby towarzystwo, z którym zawiera się umowę, nie stosowało mechanizmów obniżających odszkodowanie, jeżeli ceny płodów rolnych spadną w trakcie żniw.
– Odpowiedzialność Concordii za szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi lub gradem rozpoczyna się od 8% ubytku w plonie, w przypadku wykupienia specjalnej klauzuli szczególnej. Wyliczając szkodę, pod uwagę bierzemy nie tylko całą powierzchnię pola, lecz także jego części, ponieważ wiemy, że szkoda może być rozłożona nierównomiernie – zadeklarował Krzysztof Mrówka.