Polacy chcą zmiany na zieloną energię. Dlaczego nadal króluje węgiel?
Zdaniem 82% Polaków, OZE to nowoczesny i przyszłościowy rodzaj energii, 78% jest przekonanych o ich pozytywnym wpływie na środowisko i klimat*.
Jednocześnie Polska wyprzedziła właśnie Niemcy w produkcji energii elektrycznej z węgla, co więcej, uzyskaliśmy jej tyle, co pozostałe 25 krajów Unii Europejskiej łącznie**.
Powodem niechęci do zmian jest przede wszystkim brak wiedzy na temat realnych zalet płynących z OZE i możliwości korzystania z nich bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Z Europy zaczynają napływać pozytywne informacje dotyczące transformacji energetycznej. Z raportu Ember wynika, że w tym roku energia słoneczna, wiatrowa, wodna oraz bioenergia wyprzedzają węgiel, gaz i ropę, stając się głównymi źródłami energii elektrycznej w UE. Najsłabszym ogniwem pozostaje jednak Polska, która po raz pierwszy w historii raportu wyprzedziła Niemcy pod względem produkcji energii z węgla. Polacy wytworzyli jej tyle, co pozostałe 25 krajów UE łącznie.
Pozytywne nastawienie do zielonej energii
Dane te zaskakują tym bardziej, że deklaracje Polaków w temacie zielonej energii są całkiem inne. Z raportu „Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia” Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że 78% respondentów jest przekonanych o pozytywnym wpływie odnawialnych źródeł energii na środowisko i klimat. 87% uważa, że odnawialne źródła energii powinny przynosić realne korzyści każdemu mieszkańcowi Polski, a dla 82% OZE to nowoczesny i przyszłościowy rodzaj energii.
– Z naszego doświadczenia wynika, że jedną z głównych barier rozwoju OZE w Polsce jest brak dostatecznej wiedzy o możliwościach ich wykorzystania. Energia odnawialna nadal kojarzy się z koniecznością inwestowania w kosztowne instalacje fotowoltaiczne lub farmy wiatrowe. Tymczasem nawet mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na korzystanie wyłącznie z zielonej energii – na podobnych zasadach, jak z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Axpo zdecydowało się oferować swoim klientom z tego segmentu tylko zieloną energię w cenie konkurencyjnej do pozostałych ofert na rynku – mówi Łukasz Pawłowski, Manager Sprzedaży w segmencie Małych i Średnich przedsiębiorstw Axpo Polska.
Ekologiczna odpowiedzialność biznesu może przynosić dodatkowe korzyści
Obecnie zmiana sprzedawcy prądu na takiego, który oferuje w 100% zieloną energię jest równie łatwa, co skorzystanie z oferty nowego operatora telefonicznego. Ze względu na pandemię, cały proces można przeprowadzić bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie istotne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy tego typu formalności muszą zwykle dokonywać samodzielnie. Oprócz zalet płynących z przyczynienia się do poprawy kondycji naszego środowiska, zmiana sprzedawcy energii może przynieść przedsiębiorcy także inne korzyści.
– Przy zawieraniu umowy z nowymi klientami przeprowadzamy analizę zużycia przez nich energii i podpowiadamy, jakie rozwiązania mogą wpłynąć na obniżenie comiesięcznych rachunków. Co więcej, przy zmianie dostawcy prądu możemy wynegocjować nowe, atrakcyjne warunki, które obowiązują przez cały okres trwania umowy. Np. w Axpo przedsiębiorca otrzymuje gwarancję stałej ceny energii nawet na 4 lata – dodaje Łukasz Pawłowski, Axpo Polska.
* Raport opracowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.
** Raport Ember za I połowę 2020 r.
Źródło, zdjęcie: Axpo Polska