Agroturystyka – podstawowe wymagania pobytowe, sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe
W niniejszym artykule przypominamy podstawowe wymagania wobec agroturystyki. Łatwo o nich zapomnieć, skoro jej prowadzenie przez rolnika nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej, a jedynie zgłoszenia do ewidencji w Urzędzie Gminy. Nie oznacza to jednak braku konieczności spełniania wielu wymogów. Najważniejsze to: budowlane, przeciwpożarowe, sanitarne i pobytowe.
Dokumentacja potrzebna w razie kontroli
Na początek przypomnijmy o konieczności posiadania dokumentacji potwierdzającej prowadzenie agroturystyki zgodnie z wymaganiami budowlanymi, przeciwpożarowymi i sanitarnymi. Nie jest ona potrzebna w chwili zgłaszania agroturystyki do ewidencji, ale może być wymagana podczas kontroli.
Spełnianie wymagań budowlanych powinno być udokumentowane książką obiektu budowlanego, a jeżeli jej nie ma, to protokołem kontroli budynku. Stosowanie się do przepisów przeciwpożarowych potwierdza z kolei opinia lokalnego komendanta Państwowej Straży Pożarnej lub osoby wykonującej czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Rolę dokumentacji spełnienia wymagań sanitarnych pełni zaś opinia „właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego”.
Pamiętajmy, że dokumentacja to nie wszystko. Jeżeli Urząd Gminy podczas kontroli gospodarstwa agroturystycznego stwierdzi niezgodności z przepisami, może nakazać wstrzymanie działalności aż do naprawienia uchybień.
Wymagania sanitarne wobec agroturystyki
Spełnienie wymagań sanitarnych nadzoruje i okresowo kontroluje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Podczas kontroli sprawdzane jest, np.: obecność owadów i gryzoni, posiadanie oraz zawartość apteczki pierwszej pomocy, sprawność wentylacji, jakość pitnej wody, sposób usuwania ścieków i śmieci, stan węzłów sanitarno-higienicznych, rodzaj stosowanych środków czystości, miejsce przechowywania czystej i brudnej pościeli oraz sposób jej prania.
Wymagania przeciwpożarowe wobec agroturystyki
Komenda Główna Straży Pożarnej zaliczyła budynki agroturystyczne (maksymalnie 6 pokoi) do niskiej kategorii zagrożenia ludzi, a tym samym umożliwiła zastosowanie najmniejszych wymagań przeciwpożarowych. Należą do nich m.in.: zakaz używania urządzeń elektrycznych, osłon światła, opraw świetlnych i instalacji elektrycznych na palnym podłożu, nakaz zabezpieczenia dostępu do urządzeń przeciwpożarowych, konieczność wyznaczenia dobrze oznaczonych wyjść ewakuacyjnych (bez utrudniających ewakuację przedmiotów).
Oprócz tego, należy umieścić w widocznych miejscach wykazy alarmowych telefonów, instrukcji postępowania podczas pożaru, oznakowanie usytuowania urządzeń przeciwpożarowych oraz dróg ewakuacyjnych. Pamiętajmy też, że wszelkie kraty okienne i okiennice powinny otwierać się od wewnątrz. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie terenu, np. wymagany jest odstęp min. 2 metrów wokół składowisk węgla, a w miejscu, gdzie wykonywany jest omłot, powinna stać beczka z min. 200 l wody wraz z wiadrem.
Mniejsze wymagania pobytowe niż w hotelach
Agroturystyka, czyli wynajmowanie przez rolników pokoi oraz miejsc na ustawianie namiotów w prowadzonych przez siebie (niekoniecznie własnych) gospodarstwach rolnych, jest określona w przepisach jako usługi hotelarskie świadczone w innych obiektach. Wymagania te są znacząco niższe niż w stosunku do klasycznych usług hotelarskich (np. w hotelach lub pensjonatach), niemniej są i warto je poznać aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli.
Minimalne wymagania pobytowe określone są w Obwieszczeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 października 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Agroturystyki dotyczy w szczególności załącznik nr 7 „co do wyposażenia dla innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie”.
Minimalne wymagania pobytowe dla agroturystyki
Dla wynajmowania miejsc i świadczenia usług w budynkach stałych konieczne jest:
- ogrzewanie – między październikiem a kwietniem na poziomie min. 18°C,
- dostęp do zimnej (stały) i ciepłej wody,
- minimum jeden węzeł higieniczno-sanitarny (w.h.s.) na 15 osób.
Przepisy określają także minimalne rozmiary pokojów (1-osobowy to 6m2, a dla większych dodatkowe po 2m2 na każdą kolejną osobę). Do wyposażenia powinny należeć: łóżka 1-osobowe min. 80×190 cm lub 2-osobowe min. 120×190 cm, wraz z nocnym stolikiem. Oprócz tego w pokoju muszą znaleźć się: stół/stolik, krzesła/taborety/ława, wieszak na ubrania, stelaż na rzeczy osobiste, niepalny lub trudnopalny kosz na śmieci i zasłony zaciemniające.
Sprecyzowano także wymagania odnośnie pościeli, która powinna przypadać na 1 osobę, czyli: kołdra lub dwa koce, poduszka, prześcieradło, poszwa i poszewka.
Ważne jest także oświetlenie pokoju określone jako min. jeden punkt świetlny o mocy co najmniej 60W.
Warto znać też minimalne wyposażenie węzłów higieniczno-sanitarnych. Obowiązkowe jest miejsce do mycia (prysznic lub wanna oraz umywalka z blatem/półką i wieszakiem na ręcznik), WC, lustro z oświetleniem, gniazdko z osłoną, niepalny lub trudnopalny kosz na śmieci, dozownik na mydło oraz ręczniki papierowe.
I na koniec – kwestia spełnienia powyższych wymogów to nie tylko spokój podczas kontroli, ale przede wszystkim zadowoleni goście. To oni przekazują dalej pozytywne lub negatywne opinie, które w czasach Internetu nigdy nie giną. Od tego, jak zadbamy o ich wygodę, zależy opłacalność inwestycji w coraz popularniejszą agroturystykę. Więcej o tym, jak zacząć przygodę z agroturystyką, w artykule:
Źródła:
https://www.agro-prawo.pl/2020/06/15/agroturystyka-jakie-wymogi-musze-spelnic/
https://www.biznes.gov.pl/pl/poradnik/pdf/a81c54e5e2b8843b0af6a322a2b0d3538b8033e8
https://dodr.pl/userfiles/contents/publikacje/153/przepisywagroturystyce2021.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002166
Zdjęcie: gabrysia2gzg / pixabay