Podatki w agroturystyce
Podatki w agroturystyce prowadzonej przez rolników
Agroturystyka w przepisach traktowana jest jako pozarolnicza działalność zarobkowa. Oznacza to, że jako taka nie podlega pod podatek rolny, ale pod podatek dochodowy od osób fizycznych. Co w takim razie warto wiedzieć o opodatkowaniu tego rodzaju działalności?
Rolnik prowadzący agroturystykę, która polega na wynajmie kwater, wyżywieniu turystów i zapewnieniu im rozrywek na terenie gospodarstwa, może skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania oraz zwolnień podatkowych. Aby z nich korzystać należy spełniać definicję bycia rolnikiem oraz nie wykraczać rodzajem świadczonych usług agroturystycznych poza ich zakres. Więcej na ten temat:
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Dla rolników prowadzących agroturystykę dostępnych jest kilka form opodatkowania. Można wybrać:
- Zasady ogólne, czyli podatek liniowy/progresywny. Zasady ogólne oznaczają, że podatek naliczany jest od osiągniętego dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty) zgodnie z procentem skali podatkowej dla danego zakresu dochodów przy czym podatek należy pomniejszyć o odpowiednią kwotę wolną od podatku.
- Karta podatkowa lub ryczałt ewidencjonowany, czyli podatki naliczane od przychodów (bez możliwości uwzględnienia kosztów ich uzyskania):
- Karta podatkowa to nic innego, jak opłacanie co miesiąc stałej kwoty, niezależnie od osiąganych przychodów i dochodów. Dla niewielkich gospodarstw agroturystycznych jest to najłatwiejsza forma rozliczania. Nie wymaga ona bowiem prowadzenia ewidencji, ksiąg rachunkowych itp. Minusem jest to, że stałą kwotę płaci się nawet, jeśli w danym miesiącu żadnych przychodów. Wysokość ryczałtu karty podatkowej ustala naczelnik urzędu skarbowego w formie odrębnych kart podatkowych za każdy rok podatkowy. Uwaga: kartę podatkową można stosować jedynie, jeżeli liczba pokoi nie jest większa niż 12.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to taka forma uproszczonego rozliczania podatków, w której płacony jest stały procent od przychodów. Wymagane jest więc prowadzenie ewidencji przychodów. Ryczałt jest korzystny w agroturystyce ze względu na sezonowy charakter takiej działalności. Podatek płaci się bowiem tylko za te miesiące, w których pojawił się przychód.
Pamiętajmy, że dla podatników, którzy wynajmują pokoje, przewidziane jest zwolnienie przedmiotowe, o ile:
- wynajmowane będą tylko takie pokoje, które znajdują się w budynkach mieszkalnych (nie mogą być to domki turystyczne ani np. pomieszczenia w stodole), położonych na terenach wiejskich i należących do gospodarstwa rolnego, a ich liczba nie przekracza pięciu. Uwaga: do tej liczby mogą włączać się także pokoje ogólnodostępne, takie jak jadalnia lub świetlica. Nie ma natomiast znaczenia, ile osób korzysta z wynajmowanych pokoi i ile jest wszystkich pomieszczeń w budynku.
- usługa będzie dotyczyła wynajmu w celach wypoczynkowych oraz wyżywienia dla wynajmujących osób. Uwaga: zwolnienie nie przysługuje, jeżeli rolnik sprzedaje wyżywienie bez noclegu.
VAT i podatek od nieruchomości
Agroturystyka prowadzona przez rolników objęta jest podatkiem 8% VAT – jednak tylko wtedy, gdy przekroczy roczny limit przychodu 200 tys. zł. Jeżeli rolnik sam zrezygnuje z tego zwolnienia podmiotowego lub przekroczy limit, powinien zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, przy czym nie oznacza to konieczności rejestracji działalności gospodarczej.
Niezależnie od zwolnienia z VAT, rolnik ma obowiązek ewidencjonowania przychodów. Wystarczy zwykły zeszyt z ponumerowanymi i podpisanymi stronami oraz prosta ewidencja, która obejmuje:
- liczbę porządkową,
- datę sprzedaży,
- wartość sprzedaży oraz
- wartość sprzedaży narastająco, w sumie.
Uwaga: jeżeli rolnik nie prowadzi w agroturystyce dziennej ewidencji sprzedaży naraża się na utratę zwolnienia z VAT i inne sankcje skarbowe.
Z kolei podatek od nieruchomości w agroturystyce nie różni się od zwykłego obowiązku płacenia przez rolników podatku od nieruchomości, czyli budynków lub gruntów, w wysokości ustalanej dla danej miejscowości, sposobu użytkowania budynku lub gruntu oraz ich wartości. Istnieje możliwość płacenia pomniejszonego podatku od nieruchomości, o ile rolnik posiada stałe zameldowanie w gminie, na którego terenie znajduje się gospodarstwo a liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Jeżeli nie są spełnione powyższe dwa warunki, podatek od nieruchomości jest naliczany jak dla działalności gospodarczej, czyli liczony za wszystkie pomieszczenia, a nie za nadwyżkę powyżej pięciu pokoi.
Podatek klimatyczny
Jeżeli turysta przebywa w gospodarstwie agroturystycznym dłużej niż dobę, rolnik powinien pobrać od niego opłatę miejscową, przewidzianą dla miejscowości o szczególnych walorach klimatycznych czy krajobrazowych. Terminy i wysokość tych płatności ustala rada gminy.
Źródła:
https://dodr.pl/userfiles/contents/publikacje/153/przepisywagroturystyce2021.pdf
https://www.odpowiedziprawne.pl/-zasady-opodatkowania-agroturystyki
https://www.biznes.gov.pl/en/publikacje/2802-formy-opodatkowania-uslug-agroturystyki
Zdjęcie: jarmoluk / pixabay